Radiodiagnostikům chybějí peníze

Hradec Králové - Nestátní radiodiagnostici se bouří a mluví o tom, že řadě z nich hrozí bankroty. Nelíbí se jim nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Za výkony by totiž v příštím roce měli dostávat míň peněz než dosud. Lidé z oboru požadují, aby úhrady zůstaly alespoň na současné úrovni. Ministerstvo však argumentuje tím, že cena přístrojů v tomto oboru výrazně klesla.

Radiodiagnostické zařízení v Ústí nad Orlicí měsíčně vyšetří až tři tisíce pacientů a tržby se pohybují okolo devíti set tisíc korun. Firma říká, že ji připravovaná úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví žene do záhuby. „Pro nás to znamená platby zkrácené o sto dvacet tisíc korun při stejných nákladech. Je to prakticky likvidační,“ upozorňuje Jan Navrátil z firmy Rentgen v Ústí nad Orlicí.

Sdružení nestátních ambulantních radiodiagnostiků celkový pokles úhrad v oboru v příštím roce odhaduje nejméně na třináct procent. „Buďto bychom nebyli schopni zaplatit přístroje, na které platíme leasingy a úvěry, nebo bychom museli propustit zaměstnance,“ vypočítává možnosti předsedkyně Sdružení nestátních ambulantních radiodiagnostiků Eva Hladíková.

Radiodiagnostici přitom původně doufali v mírný nárůst úhrad, ale vzhledem k ekonomické situaci by souhlasili i s nulovou variantou. Tedy s tím, že úhrady zůstanou na současné úrovni. U jiných oborů totiž ministerstvo s nulovou variantou skutečně počítá. Radiodiagnostika je výjimkou. „V tomto oboru je to z toho důvodu, že náklady na pořizování příslušného zařízení v posledních letech radikálně klesly, v některých případech jsou až dvakrát levnější,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. „Například u mamografu s přímou digitalizací však cena vzroste, protože tam jsou komponenty, které půjdou do jiné sazby,“ uvádí Jan Navrátil.

Že by ministerstvo stanovisko změnilo, mluvčí Sršeň nepředpokládá. Dana Jurásková by vyhlášku měla podepsat v druhé polovině prosince.

/*json*/{"map":{"lat":49.973614,"lng":16.394297,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.973614,"lng":16.394297,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/