Skromný sníh vylákal první lyžaře

Karlovy Vary - I když je prosinec, na českých horách se kvůli teplému počasí stále téměř nelyžuje. Existují však vzácné výjimky. Kdo si chtěl o víkendu zalyžovat, musel odjet do Krkonoš, kde se jezdilo na Černé hoře. Technický sníh tak umožnil netrpělivým lyžařům konečně zahájit lyžařskou sezonu v nejvyšších horách Česka.

Areál na Černé hoře je kvůli nedostatku sněhu otevřený jenom částečně. Ale alespoň něco, říkají lyžaři, kteří přijížděli, jak říkali, za prvními oblouky. Všichni s napětím čekají i na první přírodní sníh a na okamžik, až budou v provozu i ostatní zimní střediska v Krkonoších. Zatím je v provozu od soboty pouze vlek Anděl a tři sta metrů sjezdovky pod vrcholem Černé hory. „Ještě během noci jsme měli spuštěná sněhová děla, ta jsme v šest hodin museli vypnout. Na sjezdovce máme okolo patnácti až dvaceti centimetrů technického sněhu,“ informuje jednatel lyžařského areálu Černá hora Petr Hynek.

K vleku se návštěvníci dostanou kabinovou lanovkou a lyžování je přijde na dvě stě padesát korun. Anděl zůstane v provozu i ve všedních dnech. Kdy se podaří otevřít celý areál, nikdo netuší.

Ani na severozápadě Čech není situace lepší. Nepravidelná vrstva rozbředlého sněhu pokrývá jen nejvyšší partie Krušných hor. Na stráně proto vyrazili jen největší nadšenci. „Na starých lyžích to jde, ale není to nic moc,“ přiznává jeden z netrpělivých návštěvníků hor.

Protože sníh na tratích místy úplně chybí, sportovci by měli být velmi opatrní. Před případnými nástrahami varuje i horská služba. „Lyžařům hrozí, že najedou na překážku. Vjedou na sníh, ze sněhu na trávu, kde je to prudce přibrzdí, takže dochází k pádům,“ říká náčelník Horské služby na Božím Daru Rudolf Chlad.

Vlekaři se snaží tratě pokrýt alespoň umělým sněhem. Jejich práci ale komplikují velké výkyvy teplot. Provozovatelé lyžařských areálů přesto předpokládají, že lepší situace v Krušných horách by měla být koncem příštího týdne.

/*json*/{"map":{"lat":50.410864,"lng":12.922862,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.410864,"lng":12.922862,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/