Sklářští synové a dcery nesli v Novém Boru rakev své tradice

Kamenický Šenov (Českolipsko) - Liberecký kraj má v úmyslu zrušit Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově a studenty přestěhovat do sklářské školy v Novém Boru. Studenti se proto rozhodli uspořádat protestní pochod, na který se ráno vydali s transparenty a papírovou rakví symbolizující konec jedné tradiční školy. Kraj se chystá převést výuku z Kamenického Šenova do Nového Boru kvůli nedostatku studentů, v minulých dvou letech poslal do Kamenického Šenova na platy pedagogů mimořádné dotace 1,5 a 0,95 milionu korun, což není v roce 2010 kvůli napjatému rozpočtu možné.

S protestujícími studenty, kteří dopoledne došli až před školu v Novém Boru, se nikdo z jejího vedení bavit nechtěl. Po protestní sešlosti tedy položili papírovou rakev před školní vchod a prošli městem.

Náměstek hejtmana Radek Cikl:

„Protože (dotování školy) limituje další školy, nejsme schopni tak do budoucna postupovat a musíme přikročit k racionalizačním krokům.“

Ředitel školy v Kamenickém Šenově František Janák s její likvidací nesouhlasí. „Umělecké sklářství na naší škole má delší tradici než v Novém Boru. Na sklářskou střední školu se tam loni přihlásili tři uchazeči o studium a v Novém Boru vůbec neotevřeli první ročník. V Kamenickém Šenově studuje v prvním ročníku 13 žáků,“ řekl Janák.

/*json*/{"map":{"lat":50.7749802042,"lng":14.4710111618,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Sklářská škola v Kamenickém Šenově existuje již 150 let a svou tradicí patří mezi nejstarší na světě a získala také světové renomé ve sklářském oboru. V Libereckém kraji se nachází šest sklářských, bižuterních nebo umělecko-průmyslových škol. Mají sice vysokou prestiž, jejich provoz je však hlavně kvůli velké spotřebě surovin a rozsáhlému technickému zázemí dražší než ve všeobecně vzdělávacích školách.