Tendr na pavilon karlovarské nemocnice prošetří inspekce

Karlovy Vary - Výběrovým řízením na výstavbu pavilonu akutní medicíny nemocnice v Karlových Varech za zhruba 500 milionů korun se bude zabývat Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Obrátila se na něj stavební firma Unistav vyřazená z tendru. Tendr byl jedním ze sporných bodů, kvůli němuž odešlo z krajské koalice hnutí Doktoři, kteří označili výběrové řízení za neprůhledné.

Do soutěže na stavbu pavilonu v zařízení, které je součástí krajské nemocnice, se přihlásilo šest společností. Do užšího kola postoupily čtyři. Firmy Sefimota a Unistav spolu s Braun Medical byly vyřazeny. Unistav se poté, co neuspěl s námitkou na kraji, obrátil na ÚOHS. Ten má podle Pavlíkové jeho podnět vyřešit do 45 dnů. „Stavba nezačne dříve, než ÚOHS případ uzavře,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Výběrové řízení kritizuje mezi jinými i bývalý místopředseda představenstva krajské nemocnice Vilibald Knob. Ve svém rezignačním dopise navíc obvinil z protiprávního jednání i při dalších zakázkách hlavně generálního ředitele nemocnice Jiřího Fojtíka. „Já samozřejmě toto rezolutně popírám, já osobně jsem se neúčastnil žádného výběrového řízení,“ reagoval pro ČT ředitel nemocnice Jiří Fojtík. „Nedovolil jsem si tam napsat jedinou věc, kterou bych nebyl schopen doložit,“ stojí si za svým Knob.

Kraj si přitom na výstavbu pavilonu vzal půlmiliardový úvěr u banky. Dostal ho s tím, že když stavba začne ještě letos a do roka od zahájení prací bude vyčerpáno z úvěru 300 milionů korun, bude jeho splácení určitým způsobem zvýhodněno. „Zatím nevíme, nakolik se může stavba pavilonu zpozdit a jestli se to úvěrových podmínek nějak dotkne,“ konstatovala Pavlíková.

Rada kraje poté, co zamítla námitky dvou vyřazených účastníků výběrového řízení, rozhodla, že pavilon postaví za přibližně 503 milionů korun sdružení Nemocnice KV v čele s firmou Metrostav. Pavilon má s Metrostavem stavět také regionální firma Prefa Cheb.