Vandalové zanechali svoje stopy na naučných stezkách

Valašské Meziříčí – Vandalové zničili ve Valašském Meziříčí některé části naučných stezek, které v Beskydech vybudovali členové Českého svazu ochránců přírody. Případ zatím největšího vandalství vyšetřuje policie. Realizace stezek byla financována převážně z grantů, ochranáři se zde pokusili shromáždit co nejvíce informací, které by turisté mohli potřebovat, někde přidali i něco navíc. U každé naučné stezky je k dispozici krátký popis a délka trasy s počtem zastavení a jejich názvy a také upozornění na výjimečná místa, přírodní a kulturní památky nebo na neobvyklé historické souvislosti.

Vandalové poničili ve Valašském Meziříčí především naučnou stezku T. G. Masaryka. Ochránci přírody už dříve přesunuli jednu z tabulí od zámku Žerotínů na frekventovanější místo u řeky Bečvy, aby zamezili opakujícímu se vandalství. To ale nepomohlo, neznámí pachatelé tabuli znovu vyvrátili a zničili nejenom část naučné stezky, ale i její okolí. Obyvatelé města si myslí, že peněžitý trest nepomůže, pachatelé by měli škodu napravit vlastním přičiněním. „Vandalské útoky se objevily na několika místech – například na Seifertově ulici nebo v bývalých kasárnách,“ uvedl tiskový mluvčí MÚ Valašské Meziříčí Josef Beneš.

Naučné stezky průběžně kontrolují a opravují ochránci přírody, s tak velkým vandalstvím ve Valašském Meziříčí se setkali vůbec poprvé. „Proti vandalismu je třeba bojovat. Myslím, že je to vliv různých bojových her a drastických filmů,“ prohlásil Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody.

Zástupci radnice nyní zjišťují, jak velké škody vandalové napáchali. „Obrátíme se určitě na Policii ČR. Škodu ohlásíme a budeme se samozřejmě snažit následky vandalského řádění odstranit,“ dodal mluvčí Beneš. Tisková mluvčí Policie ČR Vsetín Ludmila Brousilová doplnila: „Jakmile obdržíme od MÚ Valašské Meziříčí oznámení, budeme se tím zabývat. Zatím nelze určit, zda se bude jednat pouze o přestupek, nebo o trestný čin.“

Ochránci přírody budou naučné stezky pravidelně kontrolovat i do konce letošního roku. Pokud policie vandaly dopadne, hrozí jim až rok vězení.

/*json*/{"map":{"lat":49.47176,"lng":17.971554,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.47176,"lng":17.971554,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Informační cedule
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24