Brdské obce by přeci jen měly dostat peníze, i když radar nebude

Praha - Brdské obce by měly dostat neúčelovou dotaci 22 milionů korun. Záměr dnes schválila vláda. Podle premiéra Jana Fischera jde o kompenzaci výdajů na projekty, které už obce v dobré víře zahájily. Vláda tímto krokem splnila slib, který brdským obcím dala předcházející Topolánkova vláda. V Brdech měl vzniknout radar jako součást dnes již opuštěného projektu protiraketové obrany Spojených států. Obce měly za to přislíbené kompenzace, a proto se pustily do různých projektů. Jenže s koncem radaru se rozplynuly i kompenzace.

Ministr financí Eduard Janota vysvětlil, že oněch 22 milionů korun představuje patnáctiprocentní spoluúčast státu na už zahájených projektech, ke kterým byly obce schopny vypracovat projekty vyhovující parametrům ke kofinancování. „Tím ta akce pro nás v tomto smyslu končí,“ poznamenal ministr financí. Další případné projekty za stamiliony korun se podle něj zřejmě nakonec neuskuteční.

Na obnovu infrastruktury měly brdské obce podle předloňského rozhodnutí vlády získat 1,25 miliardy korun. Tři čtvrtě miliardy si měly zajistit samy z evropských, národních a krajských fondů. Do pěti z 20 „radarových“ obcí, tedy Strašic, Rožmitálu, Mirošova, Trokavce a Spáleného Poříčí, přišel zatím jen desetimilionový zlomek. Peníze vláda slíbila, i když Američané základnu v Brdech nepostaví. USA v září oznámily, že radar v Česku nebude.