Klánovické referendum o golfovém hřišti platí, rozhodl soud

Praha - Klánovické referendum, ve kterém místní obyvatelé odmítli výstavbu golfového hřiště, je platné. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Příznivci golfu se chtějí obrátit na Ústavní soud. „Rozhodnutí soudu je překvapivé,“ řekla Monika Bažantová z akciové společnosti Forest Golf Resort Klánovice (FGRK), která chce v Klánovicích golfové hřiště postavit.

V referendu, kterého se zúčastnilo přes 60 procent obyvatel Klánovic, se proti stavbě golfového hřiště postavilo 80 procent voličů. Zastánci vybudování hřiště z občanského sdružení Pro-Golf 2005 ale podali k soudu hromadný návrh na vyslovení neplatnosti referenda.

Svá tvrzení o pochybnosti referenda zastánci hřiště opírali o to, že se proti stavbě vyslovila jen polovina ze všech oprávněných klánovických voličů. Podle příznivců golfu bylo referendum jen průzkumem veřejného mínění, a nikoli závazným rozhodnutím.

Rozhodnutí soudu naopak přivítal Jiří Kartous z Občanského sdružení za Klánovický les (OSZKL). OSZKL podle něj nyní bude požadovat, aby se vůlí klánovického lidu řídily odpovědné instituce. A to především zastupitelstvo hlavního města při schvalování nového územního plánu. Jeho koncept zatím počítá s dvěma variantami. Tedy že les zůstane zachován nezměněn, nebo že na místě bude moci být postaveno devítijamkové golfové hřiště.

Odpůrci golfu v Klánovicích vyzvali lidi, aby posílali na magistrát připomínky k územnímu plánu. Minulý týden ředitelka magistrátního odboru územního plánu Jitka Cvetlerová řekla, že jim jich přišly již stovky až tisíce. Podle Kartouse při vyjadřování k řízení k hodnocení záměru na vliv životního prostředí (EIA) lidé poslali asi 12.000 připomínek. „Celá kauza ještě nekončí. Vzhledem k politickému obsazení zastupitelstva mám obavu, že by vůli lidí nemuseli respektovat,“ řekl Kartous.


Příznivci klánovického golfu se pokouší obnovit hřiště od roku 2004, od počátku 90. let o to podle Bažantové usiloval Golf Club Praha, kterému stát znárodnil pozemky v klánovickém lese v 50. letech. Poprvé bylo v Klánovicích golfové hřiště otevřeno v době první republiky. Stát ale pozemky po znárodnění zalesnil. Část místních občanů tvrdí, že by golfu musely ustoupit desítky let staré stromy. Už několikrát lidé demonstrovali přímo v Klánovicích i před pražským magistrátem.