Teplé počasí nahání hoteliérům v Krkonoších strach

Krkonoše – Už teď mají krkonošští hoteliéři obavy, že by mírná zima mohla jejich podnikání zlikvidovat. Lidé totiž u nich s ohledem na předpověď počasí ruší pobyty. Například paní Skokanová, která je ve Špindlerově Mlýně provozní hotelu se sto lůžky, neměla loni v prosinci díky sněhu o turisty nouzi, letos na ně čeká marně. Hotel má zatím zavřený. Podobně jsou na tom i mnohem menší, rodinné penziony.

„Zima je období, kdy by měl hotel vydělat peníze na další rok. Ale letošní zima ukazuje, že se s ní budeme muset hodně poprat,“ říká Helena Skokanová. Lenka Hrubá z infocentra ve Špindlerově Mlýně podotkla, že pokles obsazenosti hotelů činí zhruba 40 procent.

Za malou návštěvnost může podle hoteliérů také nelichotivé označení, které si jejich město v minulosti v Česku vysloužilo. Jde prý o nejznámější, ale také nejdražší horské středisko v České republice. Místní podnikatelé s tím ale nesouhlasí. Majitelka penzionu s dvanácti pokoji Lucie Kořanová namítá, že rozdílné jsou ceny skipasů, ale ceny ubytování jsou na stejné úrovni.

Pokud nakonec lidé do Krkonoš přece jen přijedou, už to podle místních nebudou Němci, jako dříve. Ty totiž vystřídali Poláci a stále více se do tuzemských hor vracejí i Češi, kteří v minulých letech dávali přednost třeba Alpám.