Pardubickou nemocnici čeká modernizace

Pardubice – Pardubická krajská nemocnice má zastaralé vybavení a přichází kvůli tomu o pacienty, kteří nechtějí čekat v dlouhých frontách a jdou radši do jiného zařízení. Vedení nemocnice si uvědomuje havarijní stav páteřního CT nemocnice, který chce nyní napravit a zároveň také vyřešit nutnost rozšíření a zkvalitnění poskytované  péče pro pacienty z regionu. Proto se rozhodla přístroje zmodernizovat a v nejbližší době do nich investuje desítky milionů korun. Pacienta a jeho kvalitní ošetření zde mají vždy na prvním místě.

Třináct let starý počítačový tomograf denně vyšetří kolem třiceti pacientů, lékaři ale od takového přístroje očekávají mnohem víc. Podobně je na tom i vybavení pro magnetickou rezonanci. „V současné době jednoznačně velmi výrazně zaostáváme za ostatními nemocnicemi, dokonce i za menšími, než jsme my,“ uvedl ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda.

Zastaralé přístroje připravují nemocnici o pacienty, kterým se nelíbí především dlouhé čekání na objednaná vyšetření. „Některá vyšetření už tento stroj nezvládá, pacienti musejí docházet jinam,“ poukázal primář radiodiagnostického oddělení Leoš Ungermann. Mluvčí PKN Alice Štrajtová Štefková doplnila: „Čekací doby jsou docela dlouhé, u magnetické rezonance jsou to až tři měsíce, na CT se čeká měsíc.“

Přesná a moderní vyšetření si nemocnice slibuje od nových přístrojů, až za 90 milionů korun chce koupit dva počítačové tomografy a zařízení pro magnetickou rezonanci. „Umožňuje například vyšetření dětí,“ dodal ředitel Šimurda. Nemocnice počítá s padesátimilionovým úvěrem, nové vybavení ale bude znamenat i další výdaje. „Potřebujeme upravit a stavebně změnit radiodiagnostické oddělení,“ potvrdila Alice Štrajtová Štefková.

Na nové přístroje si pacienti v Pardubické krajské nemocnici ještě nějaký čas počkají, s jejich uvedením do provozu se počítá v první polovině příštího roku.

/*json*/{"map":{"lat":50.037848,"lng":15.780834,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.037848,"lng":15.780834,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Kardiologický sál pardubické nemocnice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24