Liberec nehospodárně nakládá s majetkem

Liberec - V Liberci se objevil případ nehospodárného nakládání s majetkem města. Podnikatel, kterému radnice prodala někdejší Dům s pečovatelskou službou v Liberci-Pavlovicích, získá obratem poměrně snadno patnáct milionů. Byty totiž prodá jednotlivě přes realitní kancelář. Politiky za to tvrdě kritizuje opozice i občanské sdružení Čmelák. Celá kauza asi skončí před soudem. Liberečtí radní si nechtějí nechat nic líbit.

Šedesát čtyři malometrážních bytů v libereckých Pavlovicích prodalo město v září jako jeden dům podnikateli z Prahy. Jediný zájemce nabídl dvacet šest a půl milionu korun. Po několika týdnech se ty samé byty objevily na internetu v nabídce realitní kanceláře. Celkem za čtyřicet dva milionů. „Zisk je v tomto případě patnáct milionů korun, a to je hodně. Město mělo majetek prodat jiným způsobem,“ říká zastupitel Liberce a člen Společnosti přátel přírody Čmelák Jan Korytář.

Podle opozice by dražba jednotlivých bytů vynesla městu víc. Lidé by ale získali byty levněji než v realitní kanceláři. „Město na tomto obchodě prodělalo a ani lidem to nic dobrého nepřineslo,“ poukazuje na výsledky obchodu zastupitel Liberce Jiří Šolc. „Jestliže měl někdo jinou představu, tak to měl navrhnout a prosazovat, ne o tom pouze hovořit,“ odmítá námitky opozice liberecký primátor Jiří Kittner. „Celý režim prodeje probíhal podle platných předpisů, které dodržujeme,“ dodává náměstek libereckého primátora František Hruša. „Já mám nyní jednání a nemám důvod se k tomu vyjadřovat,“ odmítá vyjádření majitel domu Milan Hofman.

Město se brání a přechází do protiútoku. Na kritiky ze společnosti Čmelák podává žalobu na ochranu dobré pověsti Liberce. „Ten článek jednoznačně hovoří o tom, že dům byl prodán bez výběrového řízení, což není pravda,“ vysvětluje důvod žaloby primátor Kittner. „Město Liberec vzhledem k tomu, jak se tady rozdělují zakázky, jak se nakládá s veřejnými penězi a jak je tady srostlá politika s podnikatelským prostředím, tak moc dobrou pověst nemá,“ uzavírá Jan Korytář.

Magistrát se žalobou domáhá omluvy a náhrady soudních výloh. Společnost Čmelák soud vítá jako příležitost k veřejnému projednání důkazů.