Zastupitelstvo Prahy 5 odvolalo radního za ČSSD Smetanu

Praha - Koaliční zastupitelé páté městské části odvolali sociálnědemokratického místostarostu Jana Smetanu. Odvolání navrhli jeho straničtí kolegové, důvody zastupitelům nesdělili. Proti byli opoziční zastupitelé, podle kterých je dnešní rozhodnutí důsledkem vnitrostranického boje uvnitř ČSSD v Praze 5. Smetanu ve funkci místostarosty nahradil radní Michal Šesták, do rady byl následně zvolen ještě Milan Kudrys (oba ČSSD). Smetana řekl, že nesouhlasil se způsobem privatizace bytů městské části.

Odvolán byl i ze všech výborů zastupitelstva. „O návrhu jsem nebyl informován, dostal jsem ho dnes ráno,“ řekl zastupitelům Smetana. Podle něj se v pondělí večer sešli tři ze šesti členů zastupitelského klubu ČSSD a na jeho odvolání se shodli. Dva z nich si dnes ve svých funkcích polepšili. Podle Šestáka ale odvolání podpořili čtyři členové klubu ze šesti. „Snažil jsem se plnit program ČSSD, s některými věcmi ale nebudu nikdy souhlasit. Morálka a zásady jsou více než peníze,“ konstatoval odvolaný místostarosta, který měl na starosti především správu obecního majetku.

„Je to pro mě překvapením. Žádné důvody tu nezazněly. Nezaznamenal jsem signály, že by svou funkci vykonával hůře než jeho kolegové,“ poznamenal opoziční zastupitel Ondřej Gál (Svobodní). Podle Gála by si sesazení zasloužili spíše jiní radní. Podle opozičního zastupitele Martina Fotta (ODS) je dnešní rozhodnutí vyústěním vnitrostranického boje v ČSSD. „Není to pozitivní, že se to přenáší na půdu radnice. Není to poprvé, pamatujeme si na případ zastupitele Fořta,“ konstatoval Fott. Zastupitel Věnek Fořt byl loni podezírán z toho, že se opilý snažil oloupit v tramvaji ženu. Následně byl odvolán ze všech funkcí. Fořt byl nejprve odsouzen za výtržnictví, městský soud ale pak podle Fořta rozhodnutí zrušil.

Zástupci klubu ČSSD se nejprve nechtěli k věci vyjádřit, zhruba hodinu po Smetanově odvolání Šesták řekl: „Smetana neprezentoval většinové stanovisko klubu, na práci klubu se příliš nepodílel.“ Výtky ale odmítl blíže konkretizovat. „Neshodli jsme se na systému privatizace bytového fondu, kdy jsou byty nejprve obsazeny losováním a poté jsou za směšné částky privatizovány. Městské části tím od začátku volebního období vznikla škoda v řádech stamilionů korun. S tím jsem nesouhlasil,“ reagoval na to Smetana.


V koalici na smíchovské radnici je část zastupitelů ODS, část zastupitelů ČSSD, dále nezařazení a nezávislí zastupitelé, jako je Aleš Kohout, který opustil klub SNK ED, Angela Morávková, Eva Kalhousová a Jitka Matoušková, která do zastupitelstva kandidovala za Stranu zelených.