Hradecké firmě AGK hrozí krach

Hradec Králové – S velkými finančními problémy se potýká firma AGK z Hradce Králové. Její zaměstnanci postavili železnou konstrukci autosalonu za miliony. Už čtvrt roku ale nedostali zaplaceno. Sami dluží dodavatelům materiálu a nemohou dále vyrábět. Druhotná platební neschopnost je dostala na pokraj bankrotu. Byla to přitom zajímavá zakázka od solidního investora, plzeňského developera InterCora. Strojaři z Hradce se v květnu dali do stavby osmdesátitunové ocelové konstrukce autosalonu v Mostě. V září ji předali. Od té doby marně čekají na doplatek 2 200 000 korun.

„Dopisy tam píšeme, na zakázku bylo napsáno kolem 55 dopisů. Může se stát, že budeme muset dát firmu i do insolvenčního řízení,“ řekl Karel Škop, spolumajitel firmy AGK Hradec Králové. Firma nemůže nakupovat ani nový materiál, protože dluží u firem. „Jsou to vyloženě likvidační podmínky,“ prohlásil Karel Stříbrný, spolumajitel firmy AGK. Strojaři podepsali směnky, mají obstavený majetek. Na účtu jim zbylo pouhých 20 tisíc, dluhy přesahují půldruhého milionu. Patnáct zaměstnanců už jednu výplatu nedostalo, i o té předvánoční si mohou nechat jen zdát.

„Tahle firma byla velice dobře rozjetá – měli jsme zakázky, měli jsme práci,“ stýská si Václav Hubert, zámečník firmy. „Z naší strany se cítíme vyloženě poškození z toho důvodu, že my jsme vyrobili včas a kvalitně, a přesto nemáme zaplaceno,“ dodal Stříbrný. Mluvčí InterCory Plzeň Svatopluk Richter slíbil stanovisko firmy s výhradou, že to nemusí být dnes. Do této chvíle ho neposlal. Věřitelé se chtějí obrátit na soud, jenže rozsudku by se jejich firma už nemusela dožít.