„Požár“ na karlovarském letišti

Karlovy Vary – Karlovarské letiště se pyšní novou odbavovací halou. Dnes má tato hala za sebou i první bezpečnostní prověrku. Simulace požáru zavazadel měla za úkol prověřit varovné systémy a hlavně rychlou evakuaci personálu a cestujících. Společný zásah hasičů a záchranářů prověřil fungování integrovaného záchranného systému a přispěl k prohloubení kooperace všech jeho složek.  

Je devět hodin a čtyři minuty. Automatický systém karlovarského letiště zachytil kouř v hale a vyhlašuje poplach. Letištní hlásiče vyzývají cestující a zaměstnance, aby opustili prostor. Požár vznikl ve chvíli, kdy personál letiště odbavuje velké dopravní letadlo. Uvnitř jsou v tu chvíli asi dvě desítky zaměstnanců a sto sedmdesát cestujících. Ty nahradili studenti, kteří mají cvičení i jako výuku v praxi. „Integrovaný záchranný systém se u nás vyučuje, je to zároveň i maturitní předmět. Žáci tady mají možnost seznámit se naživo, jak vůbec ty složky spolupracují,“ říká zástupkyně ředitele střední školy veřejnoprávní Eva Toračová. 

Po úspěšné evakuaci na místo přijíždějí první hasiči. Hned u vstupu dostávají instrukce. Musí použít dýchací masky a termokameru. „Při příjezdu na místo jsme zjistili, že hoří v prostoru odbavení zavazadel, současně jsme prováděli hašení a lokalizaci požáru,“ popisuje zásah velitel Hasičské záchranné služby v Karlových Varech Jiří Pokorný. 

Zásah skončil po čtyřiceti minutách, na řadě je hodnocení. Pokud by na letišti skutečně hořelo, na místo by ještě přijeli vyšetřovatelé, aby zjistili příčinu požáru. Podle velitele je smyslem každého cvičení odhalit nedostatky. I tady bylo několik problémů, ale nebyly zásadní. „Třeba ustavení techniky nebylo tak, jak mělo být. Vyskytly se i určité taktické chyby, například velitel zásahu si udělal průzkum příliš pozdě,“ upozorňuje velitel cvičení Jiří Bernášek. 

Požární cvičení musí karlovarské letiště podle předpisů absolvovat minimálně jednou za dva roky. Teď to bylo poprvé v nové odbavovací hale.