Boj o teplo skončil v Liberci smírem

Liberec - Spory o cenu tepla v Liberci nakonec končí smírem. Ten spočívá v tom, že nespokojení zákazníci nepoženou teplárnu k soudu a ta jim na oplátku vrátí část peněz. Na domácnost by to mělo dělat asi čtyři sta korun. Spor začal loni, když teplárna zvedla ceny. Asi pětina zákazníků pohrozila, že se odpojí.

Nespokojení zákazníci už dva roky hovoří o tom, že teplo z liberecké teplárny je předražené. Přesto spor s dodavatelem nakonec končí smírem. Žalobu, kterou se domáhali přehodnocení cen, stáhnou, a teplárna jim za to vrátí neoprávněné zálohy z loňského roku. Celkem to činí asi deset milionů korun. „My jsme navrhli smír, protože soudní cesta by byla dlouhá, a my jsme chtěli, aby lidé měli peníze rychle zpět,“ vysvětluje postup zákazníků předseda SBD Sever v Liberci Petr Černý. „Naší hlavní snahou je zachovat do budoucna celistvost sítě centrálního zásobování teplem,“ dodává místopředseda představenstva Teplárny Liberec Tomáš Balcar.

Část odběratelů nesouhlasila s dvousložkovou cenou za připojení a odebrané teplo, kterou teplárna zavedla loni v lednu. Protestovala také proti vyšší ceně tepla. Během loňského roku narostla víc než o třetinu. Audit ale přemrštěné ceny nepotvrdil a energetický regulační úřad posvětil teplárně i dvousložkovou cenu. „V souladu s cenovými předpisy má teplárna možnost uplatňovat dvousložkovou cenu, ale musí se na tom domluvit s odběrateli nebo si ji sjednat ve smlouvě,“ upozorňuje ředitel odboru teplárenství Energetického regulačního úřadu Stanislav Večeřa.

Ani smírem ale boj nespokojených zákazníků o ceny tepla nekončí. Chtějí vytvořit celorepublikové sdružení proti teplárnám. „Naše aktivita v Liberci může jít příkladem pro všechna ostatní města,“ je přesvědčen Petr Černý. „Určitě žádnému zákazníkovi není možné zakazovat jeho právo bojovat za nižší ceny. Vždy to musí mít nějaký objektivní rámec,“ dodává Tomáš Balcar. Současnou cenu tepla šest set padesát korun za gigajoul se zákazníci rozhodli respektovat.