Rodinný pobyt v Teplé? Jedině v klášteře

Teplá – Premonstráti z Teplé na Karlovarsku představili projekt, jak zachránit a navíc využít svůj klášter. Na pobyty sem mají jezdit rodiny se vztahem k přírodě. Mají tu probíhat i výukové programy pro děti i dospělé a letní jazykové školy. Dál tu vznikne třeba centrum pro přípravu dobrovolníků na zahraniční mise. Potřebné prostory se opraví za peníze z fondů Evropské unie.

Stát vrátil premonstrátům klášter v žalostném stavu v roce 2000. Řádu se nejdříve podařilo upravit obytnou část pro řeholníky, kostel, a zajistit většinu střech proti zatékání. Z polorozbořené hospodářské budovy je dnes hotel a zázemí pro turisty. To všechno pořídili premonstráti za dvacet milionů korun. Ze dvou třetin jsou to peníze od spolubratří ze zahraničí a od sponzorů, z jedné třetiny od státu.

Obnova celého kláštera je ale v řádech stamilionů. Administrátor kláštera P. Augustin Kováčik upřesnil, že částka by činila dva a půl miliardy korun. Premonstráti uspěli s projektem pro čerpání peněz z evropského fondu, který slouží na obnovu a nové využití památek ze seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Náměstek ministra kultury ČR Stanislav Karabec informoval, že Česká republika dostane z evropských fondů šest miliard s tím, že Teplá obdrží půl miliardy korun. Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) však říká, že to na opravu celého kláštera nestačí. Podle plzeňského biskupa Římskokatolické církve Františka Radovského by mělo jít především o duchovní centrum. Dokončení projektu se předpokládá v roce 2015.

/*json*/{"map":{"lat":50.1381852304,"lng":12.9254150391,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.979487761086,"lng":12.859497070312,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/