Soud zablokoval rozvoj obce Vysoká nad Labem

Hradec Králové - Vážný problém teď řeší obec Vysoká nad Labem na Královéhradecku. Nejvyšší správní soud jí totiž zrušil územní plán, a rázem tak stopnul záměr mnoha investorů stavět v obci. Úřady teď chtějí povolit aspoň projekty, kde má vlastník pozemky včetně inženýrských sítí, a koupil je ještě před tím, než správní soud rozhodl.

 

 

Vlastníkům parcel ve Vysoké zatrnulo. Utratili miliony, ale zbyla jim mnohem lacinější zemědělská půda. Soud totiž zrušil územní plán obce, který výstavbu na jejich parcelách umožňoval. „Lidi byli zoufalí. V dobré víře nakoupili pozemky, měli ode mě písemné stanovisko, že jsou ty pozemky určeny k zástavbě, měli smlouvu se stavební firmou a najednou to všechno bylo zastavené. Hledali jsme východisko a věřím, že jsme ho našli,“ popisuje nelehkou situaci starosta obce Jiří Horák.

Obec se bude provizorně rozvíjet podle urbanistické studie a spoléhá na pomoc stavebního úřadu hradeckého magistrátu. „Stavební zákon umožňuje povolit stavbu v nezastavěné části obce tam, kde byly přivedeny sítě, kde byla vybudována infrastruktura před 31. 12. 2006,“ cituje ze stavebního zákona mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda. „Je to kompromis, který bude platit do doby přijetí nového územního plánu. Ten zpracujeme tak, aby nebyl napadnutelný,“ slibuje starosta Horák.

Jinde vyhlásila obec stavební uzávěru do doby, než začne platit nový územní plán. Předchozí platil ve Vysoké od loňského února. První žalobu na jeho zrušení podal místní občan. Nejvyšší správní soud ji ale zamítl. Druhou žalobou napadli plán místní farmáři. Ti u stejného soudu uspěli. „Zemědělský závod byl díky územnímu plánu obce zcela obestavěn funkcí bydlení a současně byla zabrána zemědělská půda o rozloze 79 hektarů,“ vysvětluje zástupce žalobce Jiří Všetečka. Podle něj potrvá příprava nového územního plánu rok, možná i dva.

/*json*/{"map":{"lat":50.153316,"lng":15.825193,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.153316,"lng":15.825193,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/