Na Pardubicku spalovnu nechtějí

Pardubice - Další veřejné slyšení má za sebou projekt spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic. Argumentům česko-rakouského investora se včera večer v pardubické Aréně postavily tisíce nespokojených lidí. Právě kvůli velkému zájmu veřejnosti muselo ministerstvo životního prostředí původní diskusi nad projektem v listopadu zrušit a pronajmout větší prostory.

Transparenty, pískot, nadávky i plynové masky na obličeji. Tak vypadala atmosféra v pardubické hokejové aréně. Hlasité ne přišlo do pardubické Arény vyslovit přes pět tisíc lidí z Pardubicka a okolí. „Těch čmoudíků tady máme dost a spalovnu si vůbec nepřejeme,“ říká jeden z odpůrců spalovny. „My s tím nesouhlasíme, žijí tady naše děti, vnoučata,“ dodává druhý.

Podle česko-rakouské firmy, která o spalovnu usiluje, lidem scházejí objektivní informace. „Tento projekt už od svého počátku byl pojímán jako projekt ekologický,“ upozorňuje ředitel marketinku AVE CZ Jaroslav Nálevka.

Za hlasitého pískotu se vedení firmy snažilo diváky přesvědčit o ekologickém provozu a moderní technologii, která by si poradila i se starými ekologickými zátěžemi. „Já si myslím, že v mnohém není ten projekt pochopen, především po technické stránce,“ zdůrazňuje technický ředitel AVE CZ Jiří Čenský. „Veškeré podklady a to, co jsme dostali písemně a elektronicky, je podkladem pro konečné stanovisko,“ připomíná Jaroslava Honová z Ministerstva životního prostředí ČR.

Petici proti spalovně podepsalo bezmála padesát tisíc lidí. Argumenty proti záměru zazněly od vedení kraje, Pardubic, ale i dalších obcí a měst včetně sousedního Hradce Králové. „Jestliže nebyla ochota vyjevit, o jaké odpady se jedná, z jaké vzdálenosti se budou vozit, tak je v tom projektu něco shnilého a právem se cítíme ohroženi i my,“ uvádí náměstkyně hradeckého primátora Pavla Finfrlová.

Stanovisko o hodnocení vlivů spalovny na životní prostředí by podle ministerstva mělo být jasné do konce ledna.