Budou spát Uzbekové žijící v Plzni na ulici?

Plzeň – V bezvýchodné situaci jsou dva Uzbekové, kteří přes rok žili a pracovali v Plzni. Spolu s dalšími krajany měli odcestovat domů. Autobus, kterým jeli do Německa na letiště, měl ale zpoždění a letadlo nestihli. Teď jsou bez práce a bez prostředků. Dopravce i prodejce letenek se s nimi odmítají bavit.

Ulu a Ruslan chtěli strávit Vánoce doma s rodinou. Cestu jim zajišťovala společnost ENKY.CZ. 27. listopadu vyrazili autobusem Student Agency do Mnichova. Odtud měli pokračovat letecky do Uzbekistánu. Martina Hánová z Kontaktního centra pro cizince Plzeň prozradila, že autobus přijel už do Plzně se zpožděním.

Místo klidných svátků teď oba Uzbekové řeší existenční problémy. Z práce odešli, nemají peníze. Zatím přespávají u kamarádů, to ale nepůjde dlouho. Vasyl Tsitsey ze společnosti ENKY.CZ říká, že za průběh dopravy může dopravce, tedy Student Agency.

Zástupci Student Agency odpovědnost odmítají. Na vině byla podle nich kontrola cizinecké policie, jak potvrdila Simona Ostrá ze zákaznického centra autobusové dopravy Student Agency. Dodala, že nepříznivá situace byla i na silnici. „Odpovědnost Student Agency vidím z právního hlediska jako problematickou,“ nechal se slyšet advokát Pavel Cizinský.

Jeden z Uzbeků se kvůli zmeškanému letadlu dostal do ilegality. V Uzbekistánu si potřeboval vyřídit nový pas. Teď mu hrozí vyhoštění.