Česko zažívá velké cisternové manévry

České Budějovice – Hasiči v Českých Budějovicích převzali 49 nových zásahových aut. Ta se pak rozjela do všech krajů k profesionálním jednotkám. Od nich zas poputují vyřazená starší auta ke sborům dobrovolných hasičů, které se často potýkají se zastaralou a nefunkční technikou.

Z jindřichohradecké zbrojnice začnou od ledna do terénu opět vyjíždět dobrovolní hasiči. Zatím mají ve výbavě čerpadlo, pily, vysavač a zapůjčené auto. Na vlastní cisternu čekají, měli by ji získat do konce roku z Dačic. Velitel Sboru dobrovolných hasičů Jindřichův Hradec Lubomír Beran informoval, že je sice už 25 let stará, ale pro začátek prý stačí.

Ve Zlivi vyjíždí k požárům téměř čtyřicetiletá cisterna. Ani pravidelná údržba ale nestačila, hasiči ji museli kompletně opravit, aby vůbec mohli zasahovat.

Na českobudějovickém náměstí biskup požehnal novým autům, ta se rozjela k jednotkám profesionálním, ale ani u nich nevládne moderní technika. „Naše cisterny jsou staré průměrně 20 let, výšková technika zhruba 35 let,“ prozradil ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Miroslav Štěpán.

Ze státní pokladny jde na novou hasičskou techniku 200 milionů korun. Ministr vnitra Martin Pecina říká, že příští rok by mělo jít o podobnou částku. V kraji zůstanou pouze dvě cisterny – v Třeboni a v Borovanech. Ředitel učiliště požární ochrany Borovany Miroslav Vít sdělil, že cisterna bude sloužit pět let k výuce hasičů.

Dobrovolné sbory teď čekají, jaká starší auta profesionální jednotky uvolní. V kraji u požárů každoročně zasahují jednotky zhruba z 250 obcí. Profesionálních hasičů působí na jihu Čech zhruba 750. Dobrovolné sbory v kraji čítají téměř 10 tisíc lidí.

Biskup žehná novým autům
Biskup žehná novým autům