Nerudovu ulici rozsvítí plyn

Praha/ Malá Strana – Pražskou Nerudovu ulici, která je součástí Královské cesty a kudy jezdívali čeští králové ke korunovaci na Pražský hrad, znovu osvětlují historické plynové lampy. Stejně jako v polovině 19. století už nesvítí jen na Starém Městě, ale přiblížily se až k Pražskému hradu. Město Praha do budoucna uvažuje o jejich zavedení i na Zámecké schody, v ulici Na Kampě a na Velkopřevorském náměstí, nyní Královskou cestu osvětlují téměř celou.

Historická plynová lampa svítí jinak než moderní elektrická a je zcela jedno, zda ji rozsvítí automat, poučený náměstek primátora nebo profesionální lampář. „Vlastně to nic není, jako když pustíte třeba sporák. Jenom přehodím vahadlo na ruční zapnutí,“ uvedl lampář Václav Vávra. Práce lampáře i specifickým světlem plynu rozzářená noční ulice poutají pozornost kolemjdoucích stejně jako při prvním rozsvícení plynových lamp na Malé Straně v roce 1848.

V novodobé Praze se plynové lampy poprvé rozsvítily před sedmi lety v Michalské ulici. Dnes už je jich 505 a osvětlují téměř celou Královskou cestu. Chybí už jen na Karlově mostě a v bezprostřední blízkosti Hradu. „V příštím roce bude rekonstruován starý kandelábr, který stojí v Loretánské ulici před kasárnami hradní stráže,“ slíbil starosta MČ Praha 1 Filip Dvořák (ODS).

Možná se nakonec kvůli šetření rozsvítí historické lampy příští rok jen tam. I tak jsou ale v investicích do plynového osvětlení současní představitelé města štědřejší než jejich předchůdci z doby Jana Nerudy. V roce 1848 totiž v Praze svítilo o 155 plynových lamp méně než dnes.

/*json*/{"map":{"lat":50.087811,"lng":14.42046,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.087811,"lng":14.42046,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Pražskou Nerudovu ulici znovu osvětlují historické plynové lampy.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24