Říčany dusí nedostatek peněz

Praha - Problémy s rozpočtem v současné době nemá jenom stát, ale i některá města. Například v Říčanech i přes škrty řady výdajů nebudou v příštím roce peníze na veškeré potřebné investice. Ani banky už městu nedávají výhodné půjčky. Ne všichni na radnici ale s rozpočtem souhlasí, některé položky považují za plýtvání.

Nová škola v Říčanech je podle kritiků megalomanský projekt, který spolkne čtyři sta milionů korun. Město sice dostalo polovinu peněz od státu, na zbytek si ale už jednou muselo půjčit. Na další investice tak moc peněz nezbývá. „To je ten největší problém, protože město nepotřebuje jenom školy, potřebuje také dobudovat infrastrukturu,“ uvádí předseda říčanské ODS Miloslav Šmolík. „Já si myslím, že si investor nic nenadsazuje. Vyhrál ve veřejné zakázce. Naopak nám poskytuje slevu dvacet sedm milionů korun,“ argumentuje starostka Říčan Adriena Mrázová.   

I přes snahu šetřit se v říčanském rozpočtu stále objevuje kolonka: ošatné pro zaměstnance úřadu. Příští rok je na oblečení pro úředníky vyčleněno více než milion korun. Ještě vloni to bylo dvakrát tolik. „Je to nemravné. Když zvyšujeme daně a chceme po lidech peníze, tak proč by měli lidé, kteří jsou na úřadě, dostávat každý rok ošatné?“ ptá se zastupitelka Karla Egidová. „Zaměstnanec by měl chodit do práce slušně oblečen. Zároveň je to i jistá forma odměny. Nicméně musí to ošatné vyúčtovat a musí prokázat, že si za to koupil oblečení,“ hájí ošatné starostka Mrázová.  

Ačkoliv vedení města tvrdí, že některé položky v rozpočtu výrazně zredukovalo a úředníkům klesly mzdy o pět procent, dalším úvěrům se nevyhne. Město se kvůli dostavbě školy bude muset ještě víc zadlužit. Banka ale půjčku potřebných padesáti milionů podmiňuje tím, že chce spolurozhodovat o všech investicích nad milion korun. To zastupitelé odmítli a úkolem vedení města teď bude vyjednat s bankou výhodnější podmínky.

/*json*/{"map":{"lat":49.991688,"lng":14.652819,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.991688,"lng":14.652819,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/