Elektrárna Turów bude mít nový blok, obcím se to nelíbí

Liberecko – Noční můrou pro lidi z česko-polského pomezí je nedaleká elektrárna v polském Turówě. Má se tam začít stavět nový blok. Lidem v blízkosti hranic už tato elektrárna nadělala problémů dost. Blízké obce si stěžují, že o přestavbě nemají informace, a chtějí, aby do jednání zasáhly české úřady.

Pět kilometrů od česko-polské hranice stojí jeden z největších zdrojů elektřiny v Polsku – elektrárna Turów. Místo starších bloků 8, 9 a 10 chce elektrárna postavit nový blok 11 s výkonem 460 megawatt – čtvrtinou výkonu Temelína. Obce na české straně hranice se bojí.

Z Polska teče do Česka bahno z výsypek hnědouhelného dolu v sousedství elektrárny, jak potvrdila starostka Višňové Marie Matušková (SNK ED). Stavba nového bloku znamená i rozšíření dolu. Starosta Heřmanic a předseda Svazku obcí mikroregionu Frýdlantska Vladimír Stříbrný říká, že Polsko si tímto krokem vyřeší svou energetickou koncepci na úkor životního prostředí České republiky a Německa.

Nový blok má vyrůst do roku 2016. Jakou technologii elektrárna zvolí, zatím neví. Možnost, že ovlivní i život za hranicemi, ale připouští. Radní Libereckého kraje pro životní prostředí Jaroslav Podzimek (ČSSD) se nechal slyšet, že polská strana opravdu neposkytla mnoho informací. Krajský úřad Libereckého kraje žádá, aby elektrárna dodala detailní studie.

Ministerstvo životního prostředí se bude snažit vyjednat přísnější limity pro elektrárnu, jak sdělil náměstek ministra František Pelc.

/*json*/{"map":{"lat":50.9558316083,"lng":14.984664917,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Písemné vyjádření elektrárny
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24