Obec Prameny začne řídit státní úředník

Prameny - Zadluženou obec Prameny na Chebsku začne od neděle oficiálně řídit správce jmenovaný ministerstvem vnitra. Do mimořádných voleb do obecního zastupitelstva, které se měly konat dnes, se nikdo nepřihlásil, a volby se tak nekonaly. Správce by měl obec řídit do té doby, než bude ve volbách zvoleno nové zastupitelstvo. Nemá ale pravomoci například k prodeji nemovitého majetku.

Správcem Pramenů byl jmenován Jan Murin, pracovník odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra.

Mimořádné volby vyhlásil v červenci i pro Prameny ministr vnitra poté, co se počet zastupitelů snížil pod pět. Do října ale nikdo nepodal kandidátku, a tak se zde volby vůbec nekonaly. Vůbec poprvé tak obec bude řídit ministerský úředník.

Obec chtěla podnikat s minerálkou, ale zadlužila se

Malá obec se 150 obyvateli se potýká s vážnými problémy. Zadlužila se, když se pokusila využít pramenů minerálních vod a přilákat investory na výrobu minerálek. To se ale nepodařilo. Vykoupení pozemků a průzkumné vrty ale stálo miliony korun. Ty nyní obec s rozpočtem kolem 3,5 milionu nemůže splácet.

Dosavadní starosta Václav Brener se obával, že správce se bude snažit dluhy obce splácet prodejem pozemků, které by ale mohly být důležité pro rozvoj obce. To by se ale stát nemělo, protože v jeho kompetenci je pouze zajištění běžného chodu obce. Finanční situací Pramenů se ale bude zabývat společná pracovní skupina ministerstva financí a ministerstva vnitra.

/*json*/{"map":{"lat":50.0547140813,"lng":12.7832794189,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.04920295577,"lng":12.732124328613,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Brener chtěl původně zůstat starostou jen do konce roku. To už mělo být po volbách a nové zastupitelstvo mělo zvolit nového starostu. Podle zákona mu ale mandát zaniká automaticky následující den po volbách, které se nekonaly, tedy v neděli, a jeho roli přebírá správce.