Slučování škol rozdělilo Varnsdorf

Varnsdorf – Slučování tří středních škol v těchto dnech hýbe Varnsdorfem. Odpůrci už zorganizovali petici, kterou podepsalo přes čtyři tisíce lidí. Upozorňují například na údajný střet zájmů radního pro školství v Ústeckém kraji. Hejtmanství kritiku odmítá a jako jeden z podstatných důvodů uvádí blízkou perspektivu snižujícího se počtu populace žáků, kteří budou do středních škol v následujících letech nastupovat, a také finanční důvody. Vedení VOŠ a SPŠ však se sloučením nesouhlasí.

Ústecký kraj rozhoduje o nás bez nás, tvrdí zástupci technicky zaměřené střední školy v Mariánské ulici. Plán sloučit tři střední školy prý navíc vznikal bez odborníků, výsledkem má být škola se dvěma a půl tisíci studenty a s obory, které spolu nesouvisí. „Je nesmyslné dávat dohromady kuchařky s elektrikáři a počítačovými experty. Nedochází k žádným konzultacím se studenty, případně rodiči. Jsme v celé věci vlastně tragicky opomíjeni,“ říkají studenti VOŠ a SPŠ Mariánská Varnsdorf.

Druhé dvě školy, technická a gastronomie a služeb, záměr společně s krajem připravily. Argumentují, že nyní jsou sice všechny tři školy naplněné, počet studentů však klesá a jediná škola, byť velká, bude zanedlouho výhodou. „Bude dostatečně silná na to, aby se mohla vyrovnat s populační krizí, která nás čeká,“ uvedl ředitel SŠSCR Bratislavská Varnsdorf Petr Kotulič a ředitel SPŠT Karolíny Světlé Varnsdorf František Hricz dodal: „Počet studujících na středních školách Ústeckého kraje bude v průběhu pěti let nižší o devět až deset tisíc.“

Důvod sloučení je ale jinde, tvrdí odpůrci a upozorňují na jiné souvislosti, vzdělávací kolos má totiž řídit vedení školy gastronomie a služeb. Shodou okolností právě tuto školu vedl před volbami krajský radní pro resort školství Petr Jakubec (ČSSD), který celé sloučení naplánoval a funkce ředitele na něj po skončení politické kariéry stále čeká. „Může se vrátit zpátky do této megaškoly jako ředitel,“ potvrdil ředitel VOŠ a SPŠ Mariánská Varnsdorf Jan Hodničák. Petr Jakubec však namítl: „Já osobně, pokud se na zastupitelstvu bude hlasovat, se pravděpodobně zdržím, abych nemohl být z těchto záležitostí obviněn.“

Rozhodující slovo budou mít krajští zastupitelé, kteří budou o sloučení škol jednat 16. prosince. Nespokojení studenti už připravují protesty.

Výuka
Výuka