Lidé z paneláku ve Štítarech oslaví Vánoce doma

Štítary (Chebsko) – Střechu nad hlavou uhájilo před Vánocemi osm rodin z panelového domu ve Štítarech na Chebsku. Tyto rodiny ještě dostaly dárek – o něco lepší bydlení. Stavební úřad z Aše jim totiž předtím nařídil vystěhování z důvodu havarijního stavu objektu a následně nevhodného bydlení pro rodiny s dětmi. Majitel domu se proti rozhodnutí odvolal a uspěl, krajští úředníci nakonec svůj verdikt zrušili. Čekání na opravné rozhodnutí majitel vyplnil tím, že většinu závad odstranil. Stěhování se zatím odkládá.

Stavební úřad v rozhodnutí o vystěhování uvedl, že dům ohrožuje zdraví jeho obyvatel. „Špatný technický stav z hlediska statiky byl shledán zejména u schodiště. Kanalizace a septik jsou naprosto nevyhovující – přetéká to, naprostá hrůza. Nedovedu si představit, že někdo nechal lidi takto bydlet, že je nastěhoval do takového objektu,“ uvedl tajemník městského úřadu v Aši Karel Sviták. „Mám šest dětí a teď se mi narodilo vnouče, kam bych s nimi šla?“ namítá jedna z nájemnic.

Na rozhodnutí o vystěhování zareagoval majitel i jinak než odvoláním. Postavil a vyvložkoval komíny, opravil elektroinstalaci, zábradlí, okna a dveře. Nechal vymalovat schodiště a zrevidovat hromosvody. „Dlužili mi peníze na nájemném, tak si to odpracovali tady na baráku,“ prohlásil majitel domu Pavel Kiss. Nájemníci měli přitom opravdové štěstí. Důvodem, že se nakonec nemusí stěhovat, nebylo to, že majitel do objektu investoval. „Rozhodnutí stavebního úřadu v Aši bylo zrušeno pro formální nedostatky,“ vysvětlila mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Vystěhování domu není zažehnáno natrvalo. Majitel však potvrdil, že chce dotáhnout do konce i problém s odpadovou vodou. Koupil čističku a opraví septik.

Okna
Okna