Zimobusy už jezdit nebudou

Krkonoše – V Krkonoších už nebudou jezdit zimobusy, dopravci a zástupci měst se je kvůli nedostatku peněz a malému zájmu turistů rozhodli zrušit. Zimobusy jsou přitom ideálním dopravním prostředkem pro běžkaře a ski-poutníky. Ráno jsou připraveny je dopravit ke startu jejich trasy a večer zpět. Právě běžkaři byli hlavními iniciátory jejich zavedení, přesto si na ně lidé nezvykli a začala se u nich projevovat ztrátovost.

Zimobusy začaly jezdit v roce 2007. Na rozdíl od tradičních skibusů vozily především běžkaře a lidé za cestu museli zaplatit. Měly být tedy zimní obdobou už tradičních cyklobusů, během dvou let provozu je ale turisté využívali minimálně. „Jezdili jsme po celou sezonu velkými autobusy s celkovou kapacitou osmdesát až devadesát míst, průměrná obsazenost však bohužel byla kolem šesti osob,“ uvedl dopravní ředitel společnosti Osnado Trutnov Milan Kovář. Mluvčí organizace Krkonoše – Svazek měst a obcí Mirka Chaloupská uvedla: „Nebude červená trasa, která v loňském roce zajížděla i do polských Jakušic.“

Krkonoše nabízejí 500 km upravovaných tratí pro běžkaře a právě ti byli hlavními iniciátory zavedení zimobusů. „Když se dobrý běžec vypraví po krkonošské magistrále, tak se nedostane zpátky,“ dodala Mirka Chaloupská a její kolega Michal Vávra doplnil: „Dá se tam přijet z Trutnova, Harrachova i ze Špindlerova Mlýna, přestoupit v tomto uzlovém bodě a z Vrchlabí zase vyrazit jiným směrem a večer se do něj opět vrátit.“ Zimobusy jezdily tři měsíce v roce, vždy od prosince do března, pouze však dvakrát týdně. Právě to může být jedním z důvodů, proč si na ně lidé nezvykli. „Ztrátovost zimobusů se pohybuje minimálně okolo milionu korun,“ podotkl starosta Vrchlabí Jan Sobotka (nez.).

Zatímco zimobusy tak už lidem sloužit nebudou, jejich letní obdoba, tedy cyklobusy, zůstávají v provozu nadále a turisté je mohou využívat i v příštím roce. To samé platí pro skibusy, u kterých náklady hradí lyžařské areály.

Díky zimě nemusí lidé za lyžováním na hory, dostatek sněhu leží i v nížinách.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24