V adventním čase si lidé pomáhají

Plzeň – Krize a finanční nejistota doléhají s koncem roku na neziskové organizace a charitní centra po celé zemi. Lidé v nouzi jejich pomoc potřebují v této době víc než kdykoli předtím. Ztenčují se ale zásoby potravin a na další nákupy nejsou peníze. Alespoň v čase adventním pomůže vánoční sbírka. Jednu takovou uspořádali dobrovolníci v Plzni, měla by pomoci potřebným ke zmírnění jejich nouze a utrpení. Jde především o lidi a děti z uprchlických táborů, center pro bezdomovce, sociálních a kojeneckých ústavů nebo dětských domovů.

Hlavním smyslem předvánoční sbírky, kterou pořádá plzeňská charita, je pomoct lidem v nouzi a potěšit osamělé spoluobčany. A přestože je krize, na nezájem veřejnosti si pořadatelé rozhodně nestěžují. „Lidé přinesli dárků tolik a tak krásných, že si připadám jako pošťák Kolbaba, kterého hřály dopisy. Mne v tom průvanu tady hřeje množství dárků,“ prohlásila koordinátorka sbírky Anna Srbová z Městské charity Plzeň.

Mezi dárky nechybí kosmetika, hračky, kuchyňské potřeby, ale ani potraviny. Právě o potravinovou pomoc žádají ve všech charitních centrech lidé stále častěji. A zásoby docházejí. „Peníze na potraviny už končí, celý rok jsme je měli a zrovna na zimu nemáme nic,“ potvrdila Tatiana Mandíková z Poradny pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň. Paní Eva Fikrlová přišla s dárky: „Přinesla jsem cukroví, které jsem pekla. Myslím, že maminy, které jsou s dětmi v azylovce, budou mít radost.“

Kromě dárků čeká klienty charity i tradiční pozvání na štědrovečerní posezení, aby nemuseli trávit svátky sami. „Budou je obsluhovat dobrovolníci a budou konzumovat, co lidé přinesou, o co jsou ochotni se podělit,“ dodala Anna Srbová.

Dárky mohou lidé nosit i v neděli na bohoslužby v plzeňských kostelech.

Charita
Charita