Nemocnice v Libereckém kraji spojí síly

Turnov – Turnovská nemocnice, která v současné době poskytuje péči na sedmi lůžkových odděleních a v odborných ambulancích, uvažuje o spojení s Krajskou nemocnicí v Liberci. Ve společném podniku vidí větší ekonomickou i odbornou jistotu. Turnovská radnice ale do zařízení investovala desítky milionů, město totiž je stoprocentním vlastníkem zařízení, o takovém záměru však neměla tušení. Nemocnice teď uklidňuje, že jde jen o úvahy o možném řešení v budoucnu.

Bez strategického partnera se do budoucna neobejdeme, tvrdí turnovská nemocnice. V Liberci již operují její ortopedi, v Turnově pak pacienti rehabilitují. Krajská nemocnice si navíc může dovolit větší investice, Turnov na ně nemá. „Holding by přicházel v úvahu proto, abychom institucionalizovali náš vztah s libereckou nemocnicí, který je velmi aktivní,“ uvedl ředitel Panochovy nemocnice Turnov Tomáš Sláma.

Zpráva o možném spojení nemocnic turnovskou radnici překvapila. Opozice je proti, protože se bojí rušení dalších oddělení. „Rada města ani zastupitelstvo nic takového neprojednávaly. Nemyslím, že by to bylo v současné době aktuální,“ prohlásila starostka Turnova Hana Maierová (nez.). Městský zastupitel Břetislav Jansa (VPM) dodal: „Myslím, že by tady mělo zůstat vše alespoň tak, jak to je. Stačí, že nám ubylo dětské oddělení.“ Radní Libereckého kraje pro zdravotnictví Pavel Novák (ČSSD) doplnil: „Můžeme mít strategické úvahy, z odborného hlediska mají určité opodstatnění. Úvaha o nějakém slučování je však nesmírně předčasná.“

Zatímco turnovská nemocnice o spojení s libereckou uvažuje, nemocnice ve Frýdlantu se již rozhodla. S krajskou nemocnicí se spojí od roku 2011. „My spolupráci nemocnic velmi podporujeme, umožní nám totiž centralizovat drahou specializovanou péči ve větších a lépe vybavených nemocnicích,“ podotkl ředitel VZP Liberec Jiří Benedikt.

Také Frýdlant zpráva o spojení nemocnic původně překvapila. Nyní už zbývá pouze majetkové vypořádání mezi městem a krajskou nemocnicí.

Oddělení frýdlantské nemocnice
Oddělení frýdlantské nemocnice