Na zámku Kratochvíle byl advent tajemný

Kratochvíle – Mráz, mystické postavy, snové výjevy a zapomenuté křesťanské tradice byly k vidění v tajemné zahradě kolem renesančního zámku Kratochvíle. Advent zcela jinak, než je obvyklé, uspořádalo občanské sdružení Teatrum mundi v historických scenériích. Vše se odehrávalo v rámci nultého ročníku společného projektu památkářů a divadelníků. Předvánoční zastavení, rozjímání a sdílení starodávné obřadnosti i hravosti bylo sice podle pořadatelů určeno dětem, vítán však byl i jejich doprovod. Více než o umělecký zážitek šlo především o vzájemnost a prožitek.

Zapomeňte na dárky, stromečky, novodobé koledy a účetní uzávěrky! Advent na Kratochvíli je součástí širokého projektu „Renesance renesance“. Autoři se akcí vracejí do 16. století a je zřejmé, že řada zvyků a obyčejů měla zcela odlišné pozadí – o něco temnější a výrazně duchovnější. „Navazujeme na prastaré ohňové rituály, protože to byla doba slunovratu,“ uvedla režisérka souboru Teatrum mundi Kateřina Melenová.

Kratochvíli postavil Vilém z Rožmberka mimo jiné právě jako unikátní obří jeviště. V 16. století se tu odehrávala představení, do kterých byli diváci vtahováni běžně. Přestože pouze v létě. I v rámci adventního představení provází návštěvníky skupina andělů tajemnou zahradou s Vrtibábami, Lůcami, nebo Barborami. „Chceme využít předvánoční atmosféry, aby lidé zažili něco mimořádného,“ prohlásil kastelán zámku Vojtěch Troup. Herečka Mirela Tůmová dodala: „Kratochvíle přitahuje sama o sobě.“

Původně očekávali pořadatelé 50 diváků, nakonec jich ale bylo šestkrát víc. Letošní advent na Kratochvíli byl zároveň premiérou i derniérou, příští rok by se ale podle organizátorů mělo odehrát víc představení. Téměř povinné však zřejmě budou pro diváky teplý svetr, čepice a rukavice.

Advent na Kratochvíli
Advent na Kratochvíli
Více fotek
  • Advent na Kratochvíli autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1300/129930.jpg
  • Advent na Kratochvíli autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1300/129932.jpg