VZP dala nakonec prachatické ortopedii zelenou

Prachatice – Všeobecná zdravotní pojišťovna ustoupila ve sporu o uzavření smluv na operace kyčlí a kolen na ortopedickém oddělení prachatické nemocnice. S nemocnicí smlouvy po protestech starostů šumavských obcí i krajských zástupců uzavře a bude je i proplácet. Původně to odmítla a místním pacientům hrozilo, že budou muset k zákrokům vyhledat jiná zařízení, což však výrazně zvyšovalo čekací dobu na operace.

Po půlročních dohadech nakonec pojišťovně stačil slib nemocnice, že posílí stavy lékařů a otevře samostatné dvacetilůžkové oddělení. „Nic nebrání tomu, abychom tuto službu pro prachatickou nemocnici na rok 2010 nasmlouvali,“ vyjádřil se pro ČT mluvčí VZP Viktor Lavička.

Organizátoři petice považují krok pojišťovny za své vítězství. „My občané regionu jsme pro záchranu nemocnice něco udělali, takže jsem velmi spokojená,“ uvedla pro ČT starostka Lhenic a spoluorganizátorka petice Marie Kabátová (ODS). Ředitel Nemocnice v Prachaticích Bohumil Ondřich hodlá přijmout další lékaře a ortopedy, aby nemocnice splnila dané podmínky. Smlouvu s nemocnicí uzavře pojišťovna jen na příští rok, což však ředitel Ondřich označuje za nesystémové. Chce prosadit smlouvu delší, aby se lidé nemuseli každoročně bouřit.