Poštovní služby poskytuje v Božím Daru radnice

Boží Dar – Radnice v Božím Daru v Krušných horách zřídila novou poštovnu. V režii radnice je také poskytování většiny poštovních služeb. Výjimkou je vyplácení peněz, jinak všechno ostatní je smluvně ošetřeno s Českou poštou. Ta chce podobný princip označovaný jako Pošta Partner nabídnout i jiným místům, kde své poštovny ruší kvůli ztrátovému provozu. Boží Dar je v Česku první vlaštovkou.

V rámci městského infocentra se budou nově odehrávat všechny běžné poštovní činnosti – příjem a výdej dopisů a balíků, poukázek, platebních dokladů SIPO, prodej známek i kolků. Navíc tu funguje také Czech Point, kde mohou lidé dostat například výpis z katastru nemovitostí nebo z rejstříku trestů. „Jsem bývalý poštmistr pošty, která tu dřív bývala. Teď budeme zaučovat paní z infocentra, které to pak budou dělat samy,“ popisuje provoz v prvních dnech Marek Smitka.

Radnice byla podle starosty Božího Daru Jana Horníka nespokojená s krátkou pracovní dobou pošty a navíc chtěla sjednotit služby pro občany. Nyní se budou poštovní služby poskytovat denně od 8 do 18 hodin, což je více než trojnásobek předchozí doby. Česká pošta přispívá na provoz 7 000 korunami měsíčně.

V následujícím roce má pošta v plánu otevřít zhruba 50 podobných poboček po celé republice. Partnery bude hledat jak mezi městskými a obecními úřady, tak i jinými institucemi, které budou ochotné a schopné služby zajišťovat.