Krajské policejní ředitelství v Jihlavě je hotové

Jihlava – V Jihlavě dnes začalo fungovat nové krajské policejní ředitelství. Policistům má přinést nové zázemí a lepší podmínky k práci, lidem pak větší akceschopnost bezpečnostních složek v rámci kraje. Oficiálně začne ředitelství v Jihlavě pracovat 1. ledna příštího roku, zítra by měla být budova zkolaudována. Nová krajská policejní ředitelství vzniknou od začátku příštího roku v šesti krajích, podle policejního ředitele Oldřicha Martinů je Vysočina prvním novým krajským policejním ředitelstvím, které je stoprocentně dislokačně připraveno.

Kromě Vysočiny je jejich příprava v dobrém stavu také ve Zlínském a Olomouckém kraji. „Ale například Karlovarský a Liberecký kraj budou pracovat v provizoriu až do vybudování nových krajských ředitelství někdy během roku 2011. Podobně tomu bude v Pardubickém kraji, kde rekonstrukce rovněž potrvá do roku 2011,“ řekl Martinů. Celkové náklady na přípravu budov podle něj převyšují miliardu korun. 

Vznik samostatného krajského ředitelství na Vysočině přináší řadu změn. „Nad rámec současného početního stavu jednotlivých dopravních inspektorátů například vzniká krajské dopravní družstvo s 27 dopravními specialisty,“ uvedl nový krajský policejní ředitel na Vysočině Josef Bačkovský. Téměř šest desítek policistů bude začleněno v pohotovostním eskortním oddílu. Zvláštní odbor bude mít na starosti závažnou trestnou činnost, kterou dosud zajišťovalo ředitelství Jihomoravského kraje. 

Pod jedno velení se sloučí dosavadní oddělení dálniční policie v Bernarticích, Velkém Beranově a Domašově, které bude mít na starosti celý úsek dálnice D1 přes Vysočinu v délce 92,5 kilometru. Rekonstrukce stála 64 milionů korun, pět milionů na vybavení přispěl kraj. Na půdě vznikly nové kanceláře a specializovaná pracoviště, v podzemí je moderní střelnice nutná pro běžný výcvik, rekonstrukce se dočkaly i ostatní prostory v budově.