Pardubice šetří, podle opozice málo

Pardubice – Pardubice se dostaly do velkých finančních problémů. Městská pokladna je skoro prázdná a místní politici volají po tom, aby radnice začala zásadně šetřit. Příjmy v době krize klesají a výdaje rostou. Některé projekty už město zastavilo nebo je odložilo. Přesto má v plánu utratit skoro půl miliardy za rekonstrukci plaveckého areálu.

Chybí peníze na opravy silnic a chodníků, nebo třeba škol. Pokladna pardubické radnice je téměř prázdná. „Dlouhodobě se hospodaření města zhoršuje a takové úvěrové zatížení města není dobrá věc,“ varuje zastupitel Pardubic Jindřich Tauber.  

Město odložilo hned několik projektů. Město musí šetřit. „Dochází k výpadkům na příjmové straně městského rozpočtu. Pro letošní rok počítáme s výpadkem ve výši sto šedesát milionů korun,“ konstatuje pardubický radní Alexandr Krejčíř.    

Šetřit musí také organizace, které město vlastní. Třeba Dopravní podnik nebo společnost EBA, která provozuje letiště. Do šuplíku tak putoval například projekt výstavby nové odbavovací haly. O to překvapivější je, že se radnice chystá utratit téměř půl miliardy za rekonstrukci plaveckého areálu. Opozice je přesvědčená, že si to město nemůže dovolit. „Je otázkou, zda ta rekonstrukce musí být za půl miliardy bez DPH. My si myslíme, že by to šlo levněji,“ říká Jindřich Tauber. „Cena odpovídá současným cenám na trhu,“ argumentuje Alexandr Krejčíř.   

Právě v souvislosti s rekonstrukcí plaveckého areálu někteří zastupitelé naznačují, že město doplácí na předražené stavební zakázky. Pardubice tak podle kritiků přišly o desítky milionů korun. „Zakázky se mohly lépe vysoutěžit a tím by nás vyšly laciněji,“ domnívá se zastupitel František Brendl. 

Pokladnu města by měly alespoň částečně zaplnit peníze z privatizace městských bytů. Radnice tak získá až tři sta milionů korun.