Počítačová hra učí řešit problémy

Plzeň – Doslova ze života je nová počítačová hra nazvaná GhettOut, která vznikla v Plzni. Je to vlastně jakýsi trenažér životních situací lidí, kteří žijí v chudobě a sociálně vyloučených lokalitách. Vychází z reality českých ghett, kopíruje reálné životní situace. Učí mladé, jak se správně vypořádat s problémy, které chudobu a život na okraji společnosti provází. Hra byla úspěšná i ve světě, získala mezinárodní ocenění a projde jazykovou úpravou.

Je to jako v životě chudých. Hráč začíná v ghettu, bez práce na sociálních dávkách, a do roka musí získat práci a jiné bydlení. „Ve hře se hráč doopravdy může setkat se vším: od gamblingu přes krádeže a bazary až k problematice na oko levných půjček,“ uvedl Filip Zapletal z Odboru sociálních věcí Plzeňského kraje. Spoluautorka hry Michaela Hirtová doplnila: „Vložili jsme tam i spoustu miniher trochu na hraně.“ Hra si nevymýšlí, kopíruje hlavně plzeňské prostředí sociálně vyloučených lokalit, které autoři hry z práce v terénu dobře znají. Čím prochází obyvatelé, s tím se musí vypořádat i hráč. „Právě řešení konkrétních situací přispěje, aby se mladí v tomto světě zorientovali,“ podotkla radní pro sociální oblast Plzeňského kraje Dagmar Terelmešová.

Hráč má víc možností: správné, i ty nelegální. Hra však není tak průhledná, že by každý hřích znamenal pád, následky však zůstávají. „Většinou na první pokus zkoušejí ty nelegální formy, ale velice rychle potom zjistí, že takhle doopravdy byt neseženou,“ dodal Filip Zapletal. Společnost 'Tady a teď' ukazuje hru ve školách i v ústavech, na internetu je už dostupná zdarma. Děti baví, hraje v ní hip hop a prostředí je neotřelé, i když pravdivé. „Aby se úspěšně dostali k cíli, musejí si najít legální práci a zkusit tuto životní strategii,“ vysvětlila Michaela Hirtová.

Hra získala druhou cenu evropské prevence kriminality ve Švédsku a čeká ji úprava do angličtiny, protože zájem mají i další evropské státy. Vzniká také ženská verze, podle autorů hry je totiž ženský život v ghettu naprosto jiný, i když stejně těžký.

/*json*/{"map":{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Práce s počítačem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24