Falešné maily kompromitují semilskou radnici

Liberec - V Semilech se někdo vydává přes mail za starostu a rozesílá podvodné zprávy. Skutečný starosta neváhal a podal trestní oznámení. Zatím se mu podařilo odchytit jen zprávy, které úředníky informovaly o zvýšení platů. Už teď je ale jisté, že mailů bylo víc, a starosta si teď jen domýšlí, co v nich tak asi mohlo být.

Od nového roku dostanete všichni přidáno. Tato zpráva dorazila od semilského starosty k několika úředníkům. Bohužel pro ně jde ale o podvod. Starosta totiž nic podobného ze svého e-mailu neposlal. Přitom byl e-mail odeslán z jeho schránky a s jeho jménem. Vypadal jako skutečný.

Na první pohled to vypadá jako vtipná historka. Počítačovým odborníkům se ale podařilo odhalit jen ty podvodné maily, které prošly přes server semilského městského úřadu. Už teď je přitom jisté, že podvodník zašel při vydávání se za starostu mnohem dál a e-mailů rozeslal víc. „Já nemám obavu z e-mailů, které odešly přes úřad. To si tady vysvětlíme. Mám strach z e-mailů, které odešly ven, já o jednom takovém vím. Vrátil se mi s velice ostrým komentářem příjemce, že takto ne,“ svěřuje se starosta Semil Jan Farský.   

Odborníci varují, aby lidé e-mailové korespondenci slepě nevěřili. Poslat mail cizím jménem totiž není nic těžkého. „Dokáže to každý trochu zdatnější znalec počítačů. Je to otázka hodiny. Za hodinu bude mít ten člověk připravený počítač tak, aby dokázal odeslat e-mail z vaší e-mailové schránky,“ varuje počítačový odborník Tomáš Fiala. „Těchto anonymních služeb je spousta, takže není problém toho zneužít,“ dodává webmaster počítačového serveru semilské radnice Michael Prokeš. „Jsem zvyklý na mnohé, protože politika přináší zvláštní případy, ale toto mě překvapilo,“ přiznává starosta Farský.      

Šance, že se podaří zjistit, kdo podvodné maily poslal, je podle odborníků velmi malá. Starosta ale doufá, že když se teď případem zabývá policie, tak si to podvodník napříště rozmyslí.      

/*json*/{"map":{"lat":50.60273,"lng":15.334386,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.60273,"lng":15.334386,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/