Pokus o krádež hraničního kamene

Cheb - Na nejzápadnějším místě České republiky v Trojmezí u Aše povalil někdo hraniční kámen. Policie si myslí, že se ho pokusil ukrást nějaký sběratel. Je to cenný unikát z roku 1844. Existují ale i jiné verze. Od vandalismu až po možnost, že pod kamenem bylo něco cenného. Každopádně původce způsobil problém, poškodil totiž přesně vyznačenou hranici.

Hraniční kámen v Trojmezí vyznačuje přesný bod, kde se stýkají historické zemské hranice Čech, Bavorska a Saska. Obkopat a povalit ho muselo dát práci. Na podmáčené místo se těžko mohl dostat někdo s technikou. Bez ní také bylo nemožné víc než půltunový kámen odvézt. Starosta z blízkého městečka Hranice říká, že zloděj prostě přecenil své síly a možnosti. „Včera tady zazněla i další zajímavá myšlenka, že u tohoto kamene mohlo být něco schováno. Kdysi, když lidé odcházeli, tak si schovávali cenné věci na místech, která byla i po letech zřetelná,“ naznačuje starosta Jan Hýbl. „Kámen je unikátní tím, že to je kámen číslo 1/I, a u něj vlastně začíná státní hranice Česka. Její číslování pak pokračuje směrem na Třístoličník,“ dodává ředitel Městského muzea v Aši Lukáš Jurčík.

Starosta Hranic-Trojmezí a sousední bavorské obce chtěli svépomocí dát kámen na místo, kde byl. Ministerstva vnitra obou států, kam se obrátili, jim to však nedoporučila. „V tom případě může zasednout i hraniční komise, která se skládá ze zástupců českého státu a toho, s nímž sousedíme. Ta potom znovu zaměřuje hraniční kámen a kontroluje, zda je na místě, kde má být,“ vysvětluje další možný postup mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Záhadu vyvráceného hraničního kamene nyní vyšetřují česká i německá policie.

/*json*/{"map":{"lat":50.30883,"lng":12.144442,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.30883,"lng":12.144442,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/