Výchovný účinek chomutovských exekucí

Chomutov - Chomutovská radnice dnes dražila věci zabavené dlužníkům. Dal se tak levně získat barevný televizor, počítač, přehrávač, šperky i horské kolo. Jedinou podmínkou bylo zaplatit věc hned po vydražení. Dlužníci se dražby zúčastnit nesměli. Dostali totiž šanci hned poté, co jim byly věci zabaveny. Mohli splatit dluhy nebo si dohodnout splátkový kalendář.  

O dražbu zabavených věcí byl v Chomutově veliký zájem. V místnosti, kde se dražilo, bylo plno už dlouho před tím, než licitátor poprvé zvedl kladívko. Jisté je že z dnešní dražby město moc dluhů neumoří. Mnozí lidé přišli jen ze zvědavosti, jiní zase nevydrželi až do konce, a hlavně: nikdo nechtěl moc utrácet. Konečná suma se tak zřídka vyšplhala nad odhadní cenu dražené věci. Podle Petra Zálešáka z chomutovského magistrátu však dražby smysl mají.

Se zabavování osobních věcí dlužníků začala chomutovská radnice poté, co ombudsman i ministerští úředníci označili odebírání části sociálních dávek dlužníkům přímo na výplatních místech za nezákonné. „Samozřejmě, že tato varianta je mnohem pracnější,“ připouští primátorka Ivana Řápková. 

Pověření úředníci magistrátu teď hledají dlužníky doma, v hernách a restauracích a zastavují je na ulici. „Ja si myslím, že tento způsob je pro ně mnohem drastičtější, než kdybychom jim zabavili finanční hotovost,“ tvrdí primátorka Řápková. 

Ze čtyřiceti milionů korun, které dlužníci nezaplatili městu za pokuty, vybrala chomutovská radnice zatím jen dva miliony. Přesto chce v exekucích pokračovat. Podle primátorky Ivany Řápkové mají totiž exekuce především výchovný účinek. Poté, co byly zabaveny věci, se dlužníci přihlásili a skoro třetina z nich buď okamžitě zaplatila, nebo si dohodla splátkový kalendář. Prý není důležitá vybraná částka, ale výchovný účinek, aby ti lidé věděli, že nejsou beztrestní, je přesvědčena Ivana Řápková.