Archeologové v Hořicích uspěli

Hořice v Podkrkonoší – Archeologové v Hořicích v Podkrkonoší s úspěchem dokončují průzkum pozůstatků po bývalém židovském ghettu. Nálezy staré dvě stě nebo i tři sta let více méně očekávali, překvapením byly ale některé zachovalé předměty z mnohem starší doby. Nalezli velké množství předmětů, které dokládají dávnou přítomnost husitů ve zdejší lokalitě. Hořice by chtěly s historií města seznámit současné obyvatele, nejdříve je však nutné výzkum dokončit, což obnáší určit a ošetřit nálezy a také shromáždit veškeré informace. Město má na svých webových stránkách k výzkumu bohatou fotodokumentaci.

Na místě, kde zanedlouho vyroste obchodní centrum, našli archeologové hlavně keramiku, nálezy předčily jejich očekávání. „Je to vlastně první místo v Hořicích, které bylo plošně archeologicky zkoumáno,“ uvedla archeoložka Eva Ulrychová a místostarosta města Jaroslav Vácha doplnil: „Zajímavost a významnost nálezů je poněkud větší, než jsme původně mysleli.“ Archeologové totiž objevili nejen důkazy o tom, že na místě více než čtyři staletí žili Židé, ale například také zbytky keltského domu. „Toto místo má zcela mimořádně vhodnou polohu pro osídlení. Je na jižním svahu a na propustném podloží,“ dodala Eva Ulrychová.

Důkazy o tom, že místo bylo ideální pro bydlení, nacházejí archeologové na každém kroku. Jde třeba o drobné mince doby husitské, kovové mříže s motivy vinné révy a nebo zachovalý soubor keramiky. „Našli jsme kovové artefakty a keramiku 15. století,“ potvrdil archeolog Marek Komárek. Staletí staré nálezy uvidí také veřejnost. Některé budou vystaveny v hořickém muzeu, ty s židovskou tématikou se zřejmě přestěhují do místní synagogy. „Synagoga se v poslední době stává středem řady setkání,“ podtrhl místostarosta Vácha.

Lidé si ale na vystavení nálezů budou muset ještě nějaký čas počkat. Zatímco práce v terénu nyní končí, třídění jednotlivých nálezů potrvá několik dalších měsíců.

/*json*/{"map":{"lat":50.368519,"lng":15.632071,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.368519,"lng":15.632071,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/