Na severu Čech nemají místo pro knihy

Ústí nad Labem – Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem už nemá kde skladovat nové knihy a především každodenní výtisky novin a časopisů. Došlo to tak daleko, že se zřejmě bude muset některých knih zbavit. Ústecký kraj jako zřizovatel sice slíbil knihovně další budovu, ale nakonec nenašel peníze na její rekonstrukci. Přesto jsou krajští úředníci rozhodnuti vyjít knihovně vstříc a potřebné prostředky opatřit. V současné době však nevědí, koho by měli oslovit.

Jako sůl potřebuje Severočeská vědecká knihovna další budovu, sklady jsou plné. Závratnou rychlostí přibývají především noviny a časopisy a regály jsou zaplněné k prasknutí. „Naší povinností podle knihovního zákona je uchovávat veškerou provienci českých časopisů,“ popisuje situaci Iva Opravilová ze SVK Ústí nad Labem. Vedení knihovny už tak po rozšíření areálu volá několik let. „Depozitáře, které tu máme, jsme během let využili do krajní meze, a proto jsme už před lety začali chystat projekt,“ prohlásil ředitel knihovny Aleš Brožek. Nové skladovací prostory a také cizojazyčné oddělení měly vzniknout v budově bývalého učiliště. „Projekt je zpracovaný, máme i stavební povolení,“ dodal ředitel Brožek.

Budova už na podzim měla fungovat. Zřizovatel knihovny, tedy Ústecký kraj, ale peníze ve svém rozpočtu nenašel, obrátil se i na Evropskou unii. „Pro rok 2009 se sháněly peníze z evropských fondů, projekt však bohužel nebyl vybrán,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdaléna Hanáčková. A z nové budovy se knihovníci zřejmě nebudou těšit ani v příštím roce. „Vzhledem k finanční náročnosti celého projektu byla tato investice vyřazena z návrhu rozpočtu na rok 2010,“ potvrdila mluvčí Hanáčková.

Situace je kritická, říká vedení, některých knih se tak knihovna musí zbavit. „Protože máme kompletně zaplněný sklad Vaňov a také příruční sklady, které jsou v beletrii nebo na pobočkách, musíme dělat větší proběr literatury, kterou bychom si mohli někdy nechat,“ vysvětlila Iva Opravilová.

Ústecký kraj slibuje, že knihovnu na holičkách nenechá. Kde však potřebných 100 milionů korun sežene, ještě neví.

/*json*/{"map":{"lat":50.661027,"lng":14.032997,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.661027,"lng":14.032997,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem už nemá kde skladovat nové knihy a především každodenní výtisky novin a časopisů.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24