Neuvážené zadlužování Karlových Varů?

Karlovy Vary - Kvůli rozpočtu na příští rok se přou zastupitelé v Karlových Varech. Opozice tvrdí, že město neuváženě investuje příliš mnoho prostředků do obřích projektů a Karlovým Varům tak prý hrozí, že nebudou mít na splácení úvěrů. Vedení města však tvrdí opak. Zaštiťuje se přitom úsporami, které do rozpočtu zakomponovalo. Případných finančních problémů se tak radní neobávají.

Zástupci magistrátu chtějí nechat postavit například plavecký bazén a sportovní halu. Platit budou i další velké projekty. Podle opozičních zastupitelů je to ale na úkor běžné údržby města. „Vzrůstá tím vnitřní zadlužení města a v budoucích letech s tím město bude mít velmi významné problémy,“ varuje opoziční zastupitel Jaroslav Růžička. „Současné vedení zadlužilo město takovým způsobem, že si neumím představit, co s tím ti, kdo v roce 2010 město převezmou, budou dělat,“ obává se zastupitelka Monika Makkiehová. „V žádném případě nehrozí městu žádný finanční kolaps,“ uklidňuje nálady karlovarský primátor Werner Hauptmann. 

Vedení města tvrdí, že kvůli hospodářské krizi naopak bude šetřit. Propustí až třicet úředníků, zdraží základní jízdné v městských autobusech a přibližně o dvacet procent rozpočtu přijdou všechny městské odbory i organizace. „Já si myslím, že kancelář primátora byla jediná, kde se neprojevilo snížení rozpočtu,“ tvrdí Monika Makkiehová. „Jde naopak o snížení o dva miliony korun. Toto je přesně ukázka demagogie a lživých argumentů,“ hájí se primátor Hauptmann. 

Podle odhadů ekonomů budou příjmy Karlových Varů v roce 2010 přibližně o sto milionů korun nižší. „Podle mého osobního názoru je rozpočet města Karlovy Vary na základě hospodářských skutečností, které nás obklopují, vyrovnaný a zdravý,“ uzavírá náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner. 

Zástupci magistrátu odhadují, že město příští rok utratí více než jeden a půl miliardy.

/*json*/{"map":{"lat":50.232215,"lng":12.871305,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.232215,"lng":12.871305,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/