Muži hrozí za milionový podvod při výrobě varhan až 12 let

Hradec Králové - Východočeští policisté obvinili výrobce varhan Vladimíra Grygara z Prostějova z trestného činu úvěrového podvodu. Grygar prostřednictvím Nadačního fondu kulturního dědictví českých a moravských varhan získal od hradecké radnice šest milionů korun na výrobu varhan. Použil ale pouze část peněz, zhruba 5,4 milionu korun si nechal pro svou potřebu. Obviněnému muži, který je vyšetřován na svobodě, hrozí v případě prokázání viny pět až 12 let vězení.

„Muž je obviněn z toho, že měl v průběhu roku 2006 bez souhlasu nadačního fondu a města Hradec Králové použít částku ve výši šest milionů korun na jiný než určený účel,“ uvedla Lenka Burýšková z východočeské policejní
správy. 

Nástroj za 18 milionů korun měl být podle původních plánů dokončen už v roce 2007. Během jeho výstavby se ale objevily problémy a hradecká radnice chtěla po výrobci vrácení peněz, ty ale od něj ani od fondu nezískala. Na podzim roku 2008 proto rozhodla, že varhany pro hradeckou filharmonii vyrobí továrna Rieger - Kloss Varhany. „Část varhan je již hotová a uskladněná v Krnově, na další výrobu nástroje se shánějí peníze,“ uvedl ředitel hradecké filharmonie Václav Derner.

Varhany by mělo podle projektu tvořit na 4000 píšťal, nejdelší z nich má být 5,6 metru dlouhá, naopak nejmenší by měla měřit pouhých 12 milimetrů. O výstavbě varhan se začalo hovořit po náročné rekonstrukci budovy filharmonie za více než 120 milionů korun, která skončila před několika lety. Stavební úpravy zlepšily zázemí pro diváky i umělce a také akustiku celého sálu. Budova filharmonie na Eliščině nábřeží byla postavena v roce 1930, dříve fungovala jako kino.