Na Karlovarsku podraží voda

Kraslice – Karlovarský kraj zřejmě čeká plošné zdražování vodného a stočného. Lidé vodou totiž šetří, každým rokem klesá její spotřeba v celém regionu a ztráty za tržby prý vodohospodáři musejí kompenzovat zdražováním. V současné době je již jasné, o kolik se bude zdražovat. Za kubík vody, včetně té odpadní, zaplatí obyvatelé Kraslic příští rok o dvě koruny víc, na Karlovarsku o korunu šedesát. Hlouběji do peněženek budou muset zřejmě sáhnout i obyvatelé Sokolovska, tam jednání ještě neskončila, místostarosta Sokolova však mluví o zdražení kolem 7 procent. Nepatrné zdražení čeká také obyvatele Chebska.

Kraslice mají novou vodárnu a lidé čekali, že voda dražší nebude. Nyní se jim nelíbí, že v příštím roce za ni budou platit víc peněz: „Opravdu už nevím, jak se dá šetřit ještě víc, ale co s tím uděláme? Vše se zdražuje, je toho moc.“ Vodohospodáři se brání, že do zanedbané technologie museli investovat desítky milionů korun, zařízení musí navíc odpovídat stále přísnějším požadavkům. Jednatel Kraslické městské společnosti říká, že v současné situaci není možné vyrobit pitnou vodu levněji a podobně argumentují zástupci všech významných vodárenských společností. „Nákup surové vody nebo dopravné jsou náklady, které rostou,“ potvrdil ředitel společnosti Vodárny a kanalizace Karlovy Vary Jiří Jágl. Jednatel Kraslické městské společnosti Otakar Mika doplnil: „Abychom vůbec mohli vodu dodávat, musí cena vodného a stočného odrážet ekonomickou realitu a zejména tzv. minimální provozní náklady.“

Vodohospodáři se shodují, že největším problémem je to, že lidé vodou čím dál víc šetří. Náklady na její výrobu ale naopak rostou. Šetří domácnosti, ale i velké průmyslové podniky, úspory jsou obrovské. Celý Karlovarský region dnes spotřebuje tolik vody, kolik jí v roce 1993 spotřebovaly jen samotné Karlovy Vary. Podle místostarosty Sokolova vodohospodáři spočítali, že kdyby lidé letos vodou tolik nešetřili a spotřebovali by jí stejně jako loni, nemuseli by zřejmě zdražovat vůbec. Obyvatelé Kraslic šetří vodou dokonce tolik, že statisticky spadají pod evropský průměr.

Vodovod
Vodovod