Lidé v Třemošné protestují proti Čepru, bojí se nádrží na pohonné hmoty

Třemošná – Obyvatelé Třemošné protestují proti stavbě nových obřích nádrží na pohonné hmoty, které mají vyrůst v areálu společnosti Čepro. Lidé se bojí, že budou nebezpečné. Objem nádrží by se měl zvětšit ze současných osmdesáti na víc než 130 tisíc kubických metrů. Společnost Čepro ale tvrdí, že projekt připravuje jako případnou zálohu do budoucna, a lidé se tak ještě několik let rozšiřování bát nemusí.

Problém s rozšiřováním mohutných nádrží se poprvé objevil před dvěma lety. Spor tehdy vyhráli místní obyvatelé, kterým firma po měsících tahanic řekla, že stavbu zastavuje. Nyní ale opět žádá o povolení stavět, projekt u obydlené oblasti připustil i dlouho očekávaný posudek z ministerstva životního prostředí. „Stanovisko je souhlasné s podmínkami, za kterých lze stavbu zrealizovat. Podmínek je velké množství,“ uvedl František Čečil z odboru životního prostředí Plzeňského kraje.

Čepro: Nádrže jsou natolik bezpečné, že žádné riziko nehrozí

Místní se ale ani po kladném stanovisku ministerstva nevzdávají a rozšiřování nádrží chtějí zabránit v dalších kolech příprav. Vadí jim především možný nárůst dopravy, prašnost, častý zápach benzinu u jejich domů nebo i možný pokles cen nemovitostí. „Kdyby to bouchlo, tak nastane řetězová reakce a do 500 metrů všechno lehne popelem,“ řekl ČT obyvatel Třemošné.

Podle Čepra jsou ale nádrže natolik bezpečné, že žádné riziko nehrozí. Současná kapacita podniku zatím navíc úplně vyhovuje, a firma proto stavbu připravuje jako zálohu do budoucna. „V současnosti není tato výstavba na pořadu dne,“ potvrdil ředitel Čepro a.s. František Todt.

Palivové nádrže firmy ČEPRO
Palivové nádrže firmy ČEPRO