V karlovarské nemocnici naděloval Ježíšek

Karlovy Vary – Do karlovarské nemocnice dnes zavítal Ježíšek. Hospitalizované děti se tak dočkaly svých prvních vánočních dárků. Některé z dětí musí na lůžku strávit i Štědrý večer. Už přes padesát let se jim pobyt v tomto vánočním čase snaží ulehčit nemocniční škola. Ta letos kromě dárků dětem nadělila i novou učebnu a hernu.

Na dětském oddělení karlovarské nemocnice je v těchto dnech umístěno dohromady patnáct dětí. Přestože většina z nich už bude na Vánoce doma, v nemocnici na ně čekaly první dárky. Pod stromečkem našly hlavně hračky a plyšáky. „Ježíšek k nám přichází už před Vánocemi. My se snažíme dětem v nemocnici ty tradice a vánoční zvyky připomínat, aby nezapomněly, aby se uvolnily a zapomněly alespoň na chvíli na svou nemoc,“ říká ředitelka základní a mateřské školky při nemocnici Karlovy Vary Jana Hynková.

O zpestření pobytu dětí na lůžkovém oddělení se stará nemocniční základní a mateřská škola. Ta vznikla už před čtyřiapadesáti lety a během roku nabízí náhradní výuku. „V průměru k nám během roku přijde tak tisíc dvě stě až tisíc tři sta dětí z celého karlovarského regionu a je potřeba se jim věnovat,“ vypočítává Jana Hynková. „Snažíme se pro ty děti, které tu musejí zůstat, vytvořit co nejlepší prostředí. Jedna z věcí, kterou jsme letos udělali, je, že jsme našli další vhodné prostory, které jsme zrekonstruovali a vytvořili novou učebnu a hernu,“ říká generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Jiří Fojtík.

Dlouhodobé pobyty se týkají hlavně dětí po operacích a s akutními problémy. V závěru roku není výjimkou ani hospitalizace po požití alkoholu. Přímo na Štědrý den a samotné svátky zůstává v nemocnici každý rok v průměru pět dětí. „Jsou to všechno děti, které potřebují nutnou ošetřovatelskou péči, to znamená od sestry a od lékaře, a je to péče, která se nemůže zajistit doma v domácím prostředí,“ uvádí vrchní sestra dětského oddělení karlovarské nemocnice Irena Dubská.

Vedení nemocnice myslí i na rodiče a blízké příbuzné. Pravidelně jim umožňuje s těmi nejmenšími dětmi být na oddělení i o Vánocích.