Severočeské nemocnice opouštějí lékaři

Ústí nad Labem - Téměř sto lékařů nyní chybí pěti severočeským nemocnicím sdružených pod společností Krajská zdravotní. Odborníci odcházejí za lepšími pracovními podmínkami – nejčastěji do Německa, ale i do Velké Británie. Vedení společnosti proto začalo shánět náhradu. Novým lékařům nabízí náborový příplatek a láká je i na byty nebo příspěvky na bydlení. Stačí jeden podpis a lékař může mít v kapse až stopadesát tisíc korun. Nemocnice si chce penězi až na pět let uvázat nové odborníky.

Společnost hledá nové zaměstnance i za hranicemi České republiky a Slovenska. „Byli jsme jednat na Ukrajině a samozřejmě hledíme na to, aby lékaři byli vybaveni jazykově,“ prohlásil Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní. Velké množství lékařů odešlo ze severočeských nemocnic do sousedního Saska. Paradoxně kvůli penězům nebo lepším podmínkám pro práci a celkové spokojenosti. „V Čechách jsou ti lékaři pořád relativně levní a jsou využíváni na práci, kterou by dělat neměli, hlavně tu administrativní,“ míní Pavel Hoza, oční lékař pracující v Drážďanech.

Zástupci Krajské zdravotní pacienty ujišťují, že zdravotní péče není v ohrožení. Přesto rychle shánějí internisty, gynekology, pediatry nebo urology. „Nedostatek je velký, což i v minulosti vedlo k tomu, že se zredukovala péče na lůžkovém oddělení v Chomutově,“ řekl Jan Schraml, primář urologického oddělení, Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem.

Lékaři hledají celkově lepší podmínky - nejde pouze o peníze

Pokud by krajské nemocnice splnily všechny sliby a sehnaly téměř stovku lékařů s pětiletou pracovní smlouvou, vyšly by je jen náborové příplatky na téměř 15 milionů korun. Podle Vondry si Krajská zdravotní tento krok může dovolit, protože hospodařila pro tento rok dobře. Někteří čeští lékaři pracující za hranicemi ale tvrdí, že to není jen o penězích. „Pokud lékaři v Čechách nebudou mít podmínky, které jim vyhovují, není důvod, aby tady zůstávali,“ konstatoval Hoza.

Lékaři
Lékaři