Penzion Germis žije novou šancí

Pardubice - Pardubický penzion pro seniory Germis bude stále domovem pro osmnáct jeho obyvatel. Ti, kteří se nechtěli stěhovat, můžou zůstat a bude se o ně starat někdo jiný. Spor provozovatele penzionu a vlastníka objektu, o kterém jsme vás informovali začátkem týdne, sice nekončí, ale stavební úřad už netrvá na vystěhování všech klientů.

Na jedné straně majitel objektu a někteří příbuzní seniorů, na straně druhé ředitelka penzionu Germis. Podle rozhodnutí stavebního úřadu v Pardubicích by měl penzion skončit svoji činnost do 31. 12. tohoto roku. Společnost Germis proto klienty přestěhovala do jiného sociálního zařízení. Ti, kteří odmítli penzion opustit, budou moci zůstat. Už jim nehrozí vystěhování. Majitel budovy slíbil, že se o ně postará. „Bude potřeba zajistit personál, který bude poskytovat přiměřenou péči,“ naznačuje majitel objektu Zdeněk Stránský. 

Společnost Germis budovu opouští. Stavební úřad totiž zjistil, že penzion nesplňuje ani základní hygienické či protipožární předpisy. „Byly zjištěny závady provozního charakteru, které se daly lehce odstranit,“ uvádí jednatelka společnosti Germis Zuzana Bílková.  

Stavební úřad tak nařídil ukončení činnosti a požadoval vyklizení budovy. „Já to nebudu řešit, nebudu investovat do cizího objektu,“ zdůvodňuje své rozhodnutí vedoucí stavebního úřadu městského obvodu Pardubice I Lenka Tobolková.  

Městský úřad prvního pardubického obvodu ale nečekaně ustoupil a umožní případnému novému provozovateli penzionu pro seniory, budovu upravit tak, aby tam mohli lidé zůstat. „Pokud tam přijde nový provozovatel a bude ochoten spolupracovat, tak ti lidé tam můžou zůstat,“ slibuje starostka Úřadu městského obvodu Pardubice I Hana Tomanová.   

O tom, zda budou moci senioři v penzionu zůstat i příští rok, se definitivně rozhodne až na konci ledna.