Francisova turbína v Opočně čerpá pitnou vodu

Opočno – Zvláštní využití našli pro Francisovu turbínu vodohospodáři z Opočna na Rychnovsku. Zatímco jinde turbína pomáhá vyrábět elektřinu, v Opočně díky ní lidé mají pitnou vodu. Slouží totiž k čerpání vody ze studny do vodojemu. Stačí jen vyčistit česle, otevřít stavidlo a voda z náhonu může proudit na turbínu.

Řemeny od turbíny neotáčejí generátorem na výrobu elektřiny, ale pohánějí čerpadlo. To se tím stává méně závislé na dodávce elektrické energie. Nápad s turbínou se zrodil právě kvůli tomu, po orkánu Kyrril v roce 2007. Jednatel společnosti Žap-Vak-Vodovod Opočno Jiří Provazník upřesnil, že tehdy bylo město delší dobu bez elektrické energie a docházela voda.

Vodohospodáři přitom upravili zařízení, které ve vodárně bylo už od 40. let. Jaroslav Moravec ze společnosti Žap-Vak-Vodovod Opočno informoval, že kanál byl zanesený a turbína zrezivělá, bylo tedy nutné je vyčistit. „Francisova turbína v energetice patří mezi ty velmi využívané. To, že slouží třeba i k pohánění čerpadla vody, je pro mě velmi zajímavá informace,“ nechal se slyšet mluvčí ČEZ Jiří Kosina.

Profesor fyziky z Univerzity Hradec Králové Bohumil Vybíral dodal, že jde o chvályhodné specifické využití, protože turbína pracuje prakticky zadarmo. Největší investice je totiž při její stavbě. Čerpadlo poháněné turbínou dokáže vodou plynule zásobovat celé Opočno. Elektrický pohon bude znovu sloužit hlavně v době, kdy bude v náhonu méně vody.

Vodohospodáři odhadují, že Francisova turbína ročně ušetří až 60 tisíc korun. Investice by se tak vrátily za čtyři roky.