Nakupování v zahraničí je trendem moderního adventu

Chebsko – Obří nákupní centrum v bavorském Marktredwitz, městě vzdáleném asi 30 kilometrů od Chebu, je plné Čechů. Trendem moderního adventu se totiž stalo nakupování u sousedů. Přes česko-německou hranici míří koupěchtiví zájemci oběma směry. Čeští zákazníci říkají, že do Německa jezdí pro zboží, které u nás není.

„České zákazníky tady máme každý den. O sobotách a o českých svátcích je jich nejvíc. Kupují sportovní, dámské, pánské oblečení, boty z Itálie a módu z Paříže. Takže zboží ne levné, ale spíš luxusní,“ nechala se slyšet manažerka obchodního centra v Marktredwitz Resi Poppová.

Kdyby měli Češi vybírat podle ceny, tak si raději počkají až na povánoční slevy, které se někdy dostávají až na třetinu ceny původní. Celoročně se do Německa jezdí hlavně pro drogistické zboží a parfumerii. Značkový deodorant pro muže se koupí za polovinu české ceny.

Němců do Chebu přijelo nakupovat méně než obvykle. Ctí adventní období. A když přijeli, tak pro to, co je pro ně výhodné. Nejvíc nakupují potraviny. V koši málokdy chybí tropické ovoce a čerstvá zelenina. Německý zákazník informoval, že v Čechách zaplatí za dvě kila mrkve 50 centů, doma 45 centů za kilo.

Zákazník říká, že dál zaparkuje u vietnamského tržiště, potom si zajde na oběd a nakonec ještě natankuje u české pumpy, jako většina ostatních návštěvníků z Německa.