Budějovice vytáhly proti potkanům

České Budějovice - V Českých Budějovicích se přemnožili potkani a město povolalo na pomoc specialisty. Jedná se o největší deratizační akci za posledních patnáct let. Radnice už letos provádí její třetí kolo. A co je příčinou přemnožení hlodavců? Podle vědců je to tím, že lidé vyhazují víc potravin a nepřímo tak potkany krmí. Vodohospodáři však mají jiný názor. Poukazují na teplý podzim a zvýšenou reprodukci potkanů.

Potkani si našli cestu i do kanceláří v centru města. Pracovníci museli ze stolu udělat zábrany, až poté je chytili. Podle českobudějovického magistrátu byl ve městě zjištěn větší výskyt těchto hlodavců, kteří se množí geometrickou řadou.   

Vodohospodáři proto povolali do města specializovanou firmu, která má proti potkanům účinně zasáhnout. „Potkani se nedají nikdy úplně zlikvidovat, ale dají se do značné míry potlačit,“ uvádí zástupce firmy provádějící deratizaci Miloslav Mach. „Těch návnad je třináct a půl tisíce a cena se pohybuje kolem tří set tisíc korun,“ informuje mluvčí vodohospodářské společnosti Jitka Kramářová.   

Kanalizační víka postupně mění svou polohu, do šachet padají otrávené návnady. Jejich účinnost je asi devadesátiprocentní. „V kanalizační síti potkani přijímají nástrahu velice rychle, protože zde nemají až na výjimky jiné možnosti obživy,“ vysvětluje Miloslav Mach. 

Také radnice přijímá opatření, letos už potřetí provádí deratizaci na sídlištích. Devět tisíc návnad dosud nestačilo, firmou najatí specialisté proto museli položit další dva tisíce. Dali je do běžně nepřístupných míst. „Rozmnožovací proces potkanů se nezastavil, proto byly vybrané lokality znovu deratizovány,“ říká pracovnice českobudějovického magistrátu Vladimíra Hrušková. 

Deratizace si ve městě vyžádá zhruba půl milionu korun. Podle vodohospodářů za zvýšený výskyt hlodavců může teplý podzim, vědci to ale nepotvrdili. „Mnohem důležitější je role nabídky potravy,“ vysvětluje pracovník biologického centra Jihočeské univerzity František Sedláček. 

Lidé by podle pracovníků biologického centra neměli vyhazovat zbytky jídla. Prevenci také prospívá pořádek kolem popelnic a zabezpečené vstupy do budov. Podle odhadu správců kanalizací žije pod městem asi milion potkanů. Oslovení vědci ale číslo zpochybňují, podle nich se to nedá přesně určit.