Za dětskou olympiádu zaplatí Liberecký kraj 130 milionů

Liberec – Nejméně 130 milionů korun zaplatí Liberecký kraj za Zimní evropský olympijský festival mládeže 2011. Zúčastní se ho závodníci z celé Evropské unie. Akce už teď vyvolává kritiku, s níž přicházejí hlavně domácí sportovci, kteří považují podporu kraje za přehnanou. Jim samotným totiž peníze chybějí. Opozice navíc připomíná, že podobná letošní akce dospělých závodníků v Liberci nadělala přes osmdesát milionů dluhů.

Kritici o dětské olympiádě jízlivě tvrdí, že se Liberec očividně z lyžařského mistrovství světa nepoučil. Organizace týdenní akce přijde na 165 milionů korun. Krajský příspěvek 130 milionů kritizuje nejen opozice, ale za velikášský jej považuje také Sokol nebo Český svaz tělesné výchovy. „Samozřejmě nezpochybňujeme organizaci, zásadně ale kritizujeme čísla, která ta akce přináší, a my si myslíme, že jsou jako úplně z jiné planety,“ shrnuje postoj sportovců Milan Hejduk z České obce sokolské.

Evropská unie dá na olympiádu 50 milionů korun. Kraj původně slíbil, že stejnou částku do rozpočtu vrátí. Zatím to nebude ani polovina a o zbytku se rozhodne až podle výsledku jednání v Bruselu. „Až uvidíme, co přesně budeme muset splnit, tak budeme moci potom predikovat rozpočet přesněji,“ tvrdí zdrženlivě radní Libereckého kraje pro školství Radek Cikl (ČSSD). Samotná jednání s unií teprve začnou.

„To je akce evropského významu. Má ji proto platit někdo úplně jiný, mají ji platit sponzoři nebo Evropské unie, pokud ji tak chce,“ vyjadřuje Hejduk nespokojenost s tím, že by náklady mělo nést Liberecko. Vedení kraje se brání, že organizaci olympiády převzalo po minulém vedení kraje. „Částečně z povinnosti, ale z větší části rádi, protože si myslíme, že to je skutečně přínosná akce pro Liberecký kraj,“ dodává ale Cikl. Plány prý vznikly ještě před začátkem hospodářské krize.

Zimní olympiáda mládeže se uskuteční v únoru roku 2011. S 1500 závodníky z 50 zemí by se měla stát po letošním lyžařském mistrovství světa druhou největší sportovní akcí v Libereckém kraji. Soutěžit se bude v alpském lyžování, běhu na lyžích, biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, severské kombinaci, skocích na lyžích a ve snowboardingu.